Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Rok akademicki 2024/25, semestr zimowy:
CZWARTEK, 10.00-12.00
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody / Maria Curie-Skłodowska University, Department of Zoology and Nature Protection, Akademicka 19
20-033 Lublin
Od dzieciństwa pasjonowałem się biologią, szczególnie zoologią, i w tym kierunku zmierzała cała moja edukacja. W szkole podstawowej (nr 37 w Lublinie) byłem finalistą olimpiady biologicznej. Następnie ukończyłem III Liceum im. Unii Lubelskiej w Lublinie (klasę biologiczno-chemiczną) i jednolite studia magisterskie z dziedziny biologii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Już podczas studiów odbyłem roczny staż asystencki w Zakładzie Zoologii UMCS. W 1995 r. zostałem w nim zatrudniony jako asystent naukowo-dydaktyczny, w 2002 r. awansowałem na stanowisko adiunkta, w 2015 r. - adiunkta ze stopniem naukowym doktora habilitowanego, w 2019 r. - profesora nadzwyczajnego UMCS (obecna nazwa oficjalna tego etatu: profesor uczelni). Od 1.10. 2019 r. ta jednostka wskutek zmiany struktury Wydziału Biologii i Botechnologii oraz fuzji z innym zakładem, nosi nazwę Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody.
Tytuł magistra biologii (specjalność: biologia ogólna) - 1995 r., Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UMCS.
Praca magisterska: "Ważki (Odonata) wybranych torfowisk Poleskiego Parku Narodowego i jego okolic", promotor: śp. Prof. dr hab. Zdzisław Cmoluch.
Stopień doktora w dziedzinie nauk biologicznych w dyscyplinie biologii (specjalności: entomologia, zoologia) - 2001 r., Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UMCS.
Rozprawa doktorska: "Ważki (Insecta: Odonata) torfowisk wysokich i przejściowych środkowo-wschodniej Polski", promotor: Dr hab. prof. UMCS Jacek Łętowski.
Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych w dyscyplinie biologii (specjalności: zoologia, entomologia) - 2015 r., Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS.
Osiągnięcie naukowe: monografia "Dragonflies (Odonata) of anthropogenic waters in middle-eastern Poland", Wydawnictwo Mantis, Olsztyn 2015.
Moje badania dotyczą bezkręgowców słodkowodnych: ich różnorodności biologicznej, rozmieszczenia geograficznego, ekologii, zagrożeń, ochrony, wykorzystania w ocenie stanu środowiska. Głównymi organizmami modelowymi w tych pracach są ważki (Odonata) i chrząszcze (Coleoptera). Współpracując ze specjalistami od innych grup taksonomicznych, prowadzę badania także w oparciu o inne organizmy. Część realizowanych projektów dotyczy całej makrofauny bezkręgowej.
Opublikowałem 527 tekstów na tematy biologiczne, w tym 315 oryginalnych prac naukowych (5 monografii, 37 rozdziałów w monografiach, 271 artykułów i doniesień) oraz 86 komunikatów konferencyjnych.
WYBRANE PUBLIKACJE
Wybrane monografie:
Wybrane rozdziały w monografiach, materiałach pokonferencyjnych i podręcznikach:
Wybrane artykuły i doniesienia:
Większość istotnych prac jest dostępna tu: www.researchgate.net/profile/Pawel_Buczynski/?ev=hdr_xprf
Każdą publikację mogę też udostępnić jako plik pdf. Wystarczy przesłać e-mail.