Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czwartek 12 00 - 14 00
Polska
Piotr Zieleniak, ur. W 1971 r. w Lublinie. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom z rzeźby w 1998 r.). W 2010 r. uzyskał stopień dr sztuk plastycznych na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Wydziale Malarstwa i Rzeźby. W roku 2020 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jest zatrudniony na stanowisku adiunkta I stopnia w Katedrze Rzeźby i intermediów UMCS w Lublinie. Uprawia rzeźbę, poszukując rozwiązań swoich działań w różnych materiałach i technikach rzeźbiarskich. Rozważania na temat natury towarzyszą mu od dawna, znajduję inspirację w otaczającej go rzeczywistości - dlatego głównym przedmiotem zainteresowań w jego twórczości artystycznej jest człowiek i przyroda. Piotr jest autorem jedenastu rzeźb umieszczonych w przestrzeni publicznej: "Destrutk" Mrągowo, "Strażnik" Krynice, "Nieznany Konfederat Barski" Zagórz,"Czarny Lipień" Damnica, "Glowacica dla Dunajca" Sromowce Niżne", "Pstrąg Pancerny" Pilchowice, "Pstrąg Bystrzycy" Zakrzówek, "Lipień Karola" Łobez, rzeka Reda, "Brama Chańczy" Czarna Chańcza, "Laluś" pomnik Józefa Franczaka, Świdnik, "Pomnik Niepodległości" Niedrzwica Duża, Rzeźby przedstawiają granitowe i stalowe ryby a obiekty są poświęcone rzekom i ludziom z nimi związanych, odnoszą się do relacji pomiędzy człowiekiem a naturą. Kolejna grupa to pomniki i rzeźby odnoszące się do wydarzeń historycznych. Jest również autorem otwartych cykli rzeźbiarskich „Rzeka życia”i „Panta rhei”w których łączy nie tylko materie rzeźbiarskie ale także motywy związane z naturą, człowiekiem i czasem. Pracuje w wielu materiach rzeźbiarskich takich jak kamień, metal, drewno, gips. Realizuje się również w zakresie sztuki projektowej będąc autorem szeregu statuetek i medali. Organizował i współorganizował studenckie plenery rzeźbiarskie w Manastercu, Józefowie i Krynicach.
Brał udział w 14 wystawach indywidualnych i w wielu wystawach zbiorowych.
Otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na rzeźbę o tematyce muzycznej.
Współpracowł z Katedrą Archeologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w ramach projektu "Wandalowie strżnicy bursztynowego szlaku".
Brał udział w sypmozjum rzeźbiarskim "Mrągowo wyrzeźbione miasto".
W roku 2018 zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na pomnik "Nieznanego Konfederata Barskiego " w Zagórzu. Następnie zrealizował pomnik .