Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Konsultacje w semestrze zimowym 2023/24:
Środa 13.30 - 15.00 pokój 209 lub Teams (Office 365) po umówieniu godziny spotkania przez USOS.
Pl. M. Curie-Skłodowskiej 4, Wydział Filozofii i Socjologii, pokój 209
20-031 Lublin
Prof. dr hab. profesor zwyczajny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, absolwentka filozofii i filologii polskiej. Od 1980 roku pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Etyki i Estetyki, od 2012 kierownik Zakładu Estetyki, obecnie kieruje Katedrą Estetyki i Filozofii Kultury.
Zajmuje się: filozofią sztuki nowoczesnej, historią estetyki polskiej XX wieku, problematyką estetyzacji rzeczywistości, w tym szczególnie zagadnieniem estetyzacji przeszłości i kateogorią doświadczenia estetycznego. Przez wiele lat promowała i rozwijała koncepcję „estetyki otwartej” M.Wallisa. W rozprawie habilitacyjnej wprowadziła pojęcie ariergardy do refleksji nad sztuką XX wieku. Za ważne we współczesnej estetyce uważa dostosowanie narzędzi badawczych do przemian cywilizacyjnych, w których sztuka uczestniczy. Jest przekonana o potrzebie i aktualności filozoficznego statusu estetyki. Namysł nad sensem i wartościami sztuki uważa za niezbędny element wykształcenia humanistycznego.
Opracowywała autorskie programy nauczania estetyki dla studentów filozofii, kierunków humanistycznych i artystycznych. Wypromowała kilkudziesięciu magistrów, 6 doktorów, w tym wyróżnioną przez Narodowe Centrum Kultury doktorantkę z KPiUU, obecnie jest opiekunem naukowym 3 doktorantów. Współpracowała jako tutor z Akademią Artes Liberales a obecnie pelni funkcję Pełnomocnika Rektora do reprezentowania UMCS w Lublinie w Radzie Akademii Artes Liberales V kadencji (2020- 2025).
Należy do Rad Redakcyjnych pism „Sztuka i Filozofia”, „Idea. Studia nad strukturą i rozwojem pojęć filozoficznych”, (wcześniej również „Kultura Współczesna”), „Kultura i Wartości”, Наукові записки. Серія: «Філософія». Вип. 13. – Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія». Jest stałą członkinią Zespołu Recenzentów czasopisma ASP w Warszawie "Aspiracje", wcześniej też czasopisma „Annals of Agriculture and Environmental Medicine”.
Należy do Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Polskiego Towarzystwa Estetycznego. W latach 2002 - 2018 przez trzy kadencje była wiceprezesem i członkinią Zarządu Polskiego Towarzystwa Estetycznego, współpracowała z PTE i Wydawnictwem "Universitas" w przygotowaniu serii "Klasycy estetyki polskiej", gdzie opublikowała dwa tomy. Była współorganizatorką I Kongresu Estetyki w Polsce w 2004 roku.
Od 2013 roku jest organizatorką i kierownikiem naukowym cyklicznych ogólnopolskich konferencji estetycznych poświęconych aktualnym problemom sztuki, estetyki i kultury nowoczesnej. Na stałe wspólpracuje z Teatrem Stnisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem w ramach paneli dyskusyjnych, spotkań promujących publikacje naukowe łączące filozoficzną refleksję nad sztuką z doświadczeniem artystycznym. Jest redaktorką serii tematycznej publikacji Zakładu Estetyki, obecnie Katedry Estetyki i Filozofii Kultury.
W latach 2005 – 2008 pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich, w latach 2008 – 2016 pełniła funkcję dziekana Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS, obecnie kieruje Katedrą Estetyki i Filozofii Kultury.
https://orcid.org/0000-0002-7609-7596
Publikacje książkowe: