Jednostki i pracownicy - książka adresowa

dr hab. Mariusz Barczak

Konsultacje

Środy, godz. 11.30-13.30, pokój 536

Adres

Plac Marii Curie-Skłodowskiej 3/536
20-031 Lublin

O sobie

Ukończyłem Szkołę Podstawową nr 27 w Lublinie, a kilka lat później Technikum Chemiczne w Lublinie. Ponieważ moje zainteresowanie chemią nie osłabło (pomimo 16 godzin przedmiotów chemicznych tygodniowo w szkole średniej) zdecydowałem się kontynuować dalszy rozwój na Wydziale Chemii UMCS, który ukończyłem 2003 r, zaś od 2004r. zostałem zatrudniony i pracuję tu do dnia dzisiejszego.

Zajmuję się również szeroko pojętą tematyką innowacyjności. Należę do Stowarzyszenia Top 500 Innovators (http://top500innovators.org/), którego miałem przyjemność być członkiem zarządu w latach 2017-2018, zaś obecnie jestem członkiem komisji rewizyjnej. Stowarzyszenie jest największą w Polsce interdyscyplinarną platformą współpracy pomiędzy przedstawicielami środowisk naukowych i przedstawicieli centrów transferu technologii w Polsce, wykorzystujące doświadczenie jego członków zdobyte na najlepszych uczelniach na świecie (ja miałem przyjemność zdobyć to doświadczenia na Stanford University).

Jestem też jednym z mentorów czwartej edycji programu TopMinds (w dwóch poprzednich też byłem Śmiech) - jest to największy program mentoringowy w Polsce. ainteresowanych studentów serdecznie zapaszam do aplikowania  (http://topminds.pl/mentorzy-i-mentorki/).

 


Działalność naukowa

 Moje zainteresowania naukowe obejmują:

  • Syntezę i charakterystykę materiałów nanoporowatych, szczególnie tych opartych na krzemie, tytanie i węglu.
  • Zastosowanie procesów sorpcyjnych w ochronie środowiska (m.in. usuwanie jonów metali ciężkich, farmaceutyków, gazów).
  • Projektowanie chemii powierzchni różnego typu materiałów pod konkretne zastosowania.
  • Wykorzystanie metody zol-żel do syntezy różnego typu układów hybrydowych, ze szczególnym uwzględnieniem sensorów optycznych i elektrochemicznych.
  • Zastosowanie włókien węglowych jak superkondensatorów, sorbentów szkodliwych substacncj, materiałów fotoaktywnych, itp.
  • Opracowywanie nowych biomateriałów, w szczególności opartych na hydrożelach naturalnych i supramolekularnych.

Niektóre z prowadzonych badań omówiono w programie telewizyjnym TVP Lublin "Login: Nauka" dostępnym tutaj:

https://lublin.tvp.pl/27732697/15-listopada-2016

https://lublin.tvp.pl/58286651/2-lutego-2022 

Szczegółowe CV w załączniku.



Załączniki