Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
konsultacje w semestrze zimowym roku akademickiego 2023-24
(pokój 104A)
poniedziałek 900-1030
wtorek 830-1000
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
al. Kraśnicka 2d, pokój 104A
20-718 Lublin
Jestem absolwentem I Liceum Ogólnokształcącym im A. J. Ks. Czartoryskiego w Puławach, gdzie w roku 1993 złożyłem egzamin dojrzałości.
Studia rozpocząłem w roku 1994 na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku geografia. Pracę magisterską dotyczącą charakterystyki uwarunkowań krążenia wód w zlewniach jezior Nadrybie i Uściwierzek na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim przygotowałem pod kierunkiem prof. dr hab. Z. Michalczyka w Zakładzie Hydrografii UMCS. Egzamin magisterski złożyłem 29 czerwca 1999 r.
W październiku 1999 roku podjąłem pracę naukowo-dydaktyczną na stanowisku asystenta w Zakładzie Geografii Fizycznej i Paleogeografii UMCS. Od początku mojej pracy naukowej prowadzę badania w zakresie analiz paleośrodowiskowych. Pierwsze z nich, dotyczyły historii plejstoceńskich zmian klimatycznych i rekonstrukcji zmian środowiska przyrodniczego w oparciu o zapis paleośrodowiskowy w profilach osadów lessowych. Mój udział w tych badaniach (lata 1999-2000) obejmował analizy laboratoryjne próbek osadów oraz interpretację ich wyników w wybranych profilach osadów czwartorzędowych.
W latach 2001-2004 swoje badania w zakresie analiz paleośrodowiskowych skoncentrowałem na rekonstrukcjach opartych o wyniki analiz mikropaleontologicznych osadów jeziornych i torfowiskowych w rejonie północnego przedpola Wyżyny Lubelskiej. Efektem podjętych badań było przygotowanie pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Łanczont pracy doktorskiej zatytułowanej „Zmiany paleohydrologiczne w północnej części Obniżenia Dorohuckiego w świetle badań osadów jeziorno-torfowiskowych”. Głównym elementem prowadzonych prac były analizy mikropaleontologiczne subfosylnych wioślarek (Cladocera) i małżoraczków (Ostracoda). Publiczna obrona pracy doktorskiej odbyła się 07 grudnia 2005 na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie.
Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora kontynuowałem badania paleośrodowiskowe. Moje prace badawcze koncentrowały się na analizach mikropaleontologicznych subfosylnej fauny Ostracoda w osadach czwartorzędowych, szczególnie późnoglacjalno-holoceńskich. Moje badania koncentrowały się w obszarze Pagórów Chełmskich (osady jeziorne), w dolinie Bugu (osady starorzeczy). Badania prowadzone na obszarze Pagórów Chełmskich pozwoliły mi na przygotowanie rozprawy habilitacyjnej zatytułowanej „Znaczenie badań subfosylnych małżoraczków (Ostracoda) w analizach paleośrodowiskowych na przykładzie osadów jeziornych Pagórów Chełmskich (Polska SE)”. Głównym celem opracowania było wykazanie użyteczności i przybliżenie możliwości interpretacyjnych wyników analiz zespołów subfosylnych Ostracoda wśród szeregu innych metod badań dawnych środowisk. Postępowanie habilitacyjne zakończyło się dnia 13 lipca 2018 roku uchwałą Rady Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk o Ziemi, dyscyplinie geografia.
Głównymi zagadnieniami obecnie prowadzonych przeze mnie badań jest
Publikacje:
Działalność dydaktyczna:
Prowadzone przeze mnie w latach 1999-2007 zajęcia dydaktyczne obejmowały ćwiczenia, konwersatoria, laboratoria oraz ćwiczenia terenowe wstępne, przedmiotowe i regionalne na kierunkach studiów: geografia, nauczanie fizyki i geografii, nauczanie biologii i geografii oraz międzywydziałowym kierunku ochrona środowiska. Od 2006 roku oprócz zajęć konwersatoryjnych i laboratoryjnych, również wykłady na kierunkach gospodarka przestrzenna, geoinformatyka, turystyka i rekreacja oraz geografia, dotyczące zagadnień geografii fizycznej, fizycznej kompleksowej, ekofizjografii, paleogeografii oraz seminaria dyplomowe na poziomie studiów licencjackich. W ramach opieki nad pracami licencjackimi od 2008 roku kierowałem przygotowaniem łącznie 28 prac.