Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Sem. zimowy 2024/2025 dyżur:
Poza tymi godzinami proszę kontaktować się pocztą e-mail.W przypadku studentów, z którymi mam zajęcia, proszę o kontakt przez platformę Wirtualny Kampus UMCS - kanały informacyjne dla poszczególnych kursów.
Al. Kraśnicka 2d
20-718 Lublin
Pełnione funkcje:
Zajęcia dydaktyczne na kierunkach:
Projekty dydaktyczne (udział i opracowanie):
Kursy, szkolenia, certyfikaty
Zainteresowania badawcze:
analizy przestrzenne, teledetekcja środowiska, niepewność informacji przestrzennej
Granty, projekty:
Wykonanie badań naukowych dotyczących nazw obiektów i zjawisk stosowanych na mapach, których rezultatem będzie opracowanie słowników nazw obiektów.
Podjęte badania stanowią część dużego projektu badawczo-wdrożeniowego realizowanego przez firmę Polkart pod tytułem Nowatorska linia technologiczna do automatycznego generowania map online w ramach działania 1.2 RPO WL 2014–2020, nr projektu RPLU.01.02.00-06-0017/19.
Rezultatem będzie słownik określeń używanych w światowej bazie danych przestrzennych OpenStreetMap. Słowniki będą zawierały wyrażenia w 12 językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, tureckim, szwedzkim, niderlandzkim i ukraińskim. Zastosowanie słownika pozwoli na wybór a na dalszym etapie symbolizację kartograficzną obiektów. W konsekwencji będzie możliwe automatyczne opracowanie mapy, która optymalnie wykorzystuje informacje zgromadzone w OpenStreetMap.
Dodatkową cechą opracowania będzie hierarchizacja określeń, przez to będzie możliwa generalizacja pojęciowa oparta na cenzusach przypisanych do z góry określonych zakresów skal. Taka konstrukcja pozwoli na automatyzację wykonywania map w skalach od topograficznych do przeglądowych.