Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, tj. 11 września br. w godz. 10.00-15.00 na placu Zamkowym w Lublinie pod hasłem „Zadbaj o zdrowie” odbył się piknik prozdrowotny. Inicjatywa miała na celu kształtowanie umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji w zakresie ochrony zdrowia, zwłaszcza dotyczących profilaktyki prozdrowotnej oraz szczepień przeciwko COVID-19.
Podczas wydarzenia bezpłatnie prowadzone były badania profilaktyczne, konsultacje lekarskie, dietetyczne, fizjoterapeutyczne i psychologiczne. Zróżnicowany program pozwolił, aby osoby w każdym wieku mogły skorzystać z pomocy i wiedzy specjalistów w wielu dziedzinach medycyny, a także zaszczepić się przeciw COVID-19 (dzieci od 12 r.ż. i dorośli) oraz honorowo oddać krew.
W strefie wiedzy „Fakty, nie opinie” odbywały się rozmowy panelowe „Zapytaj eksperta” z wybitnymi przedstawicielami świata medycznego, którzy przedstawiali rzetelne informacje na temat szczepień przeciwko COVID-19. Podczas panelu dyskusyjnego nt. szczepień i szczepionek, moderowanego przez Wojewodę Lubelskiego – Lecha Sprawkę, jednym z ekspertów była wybitna wirusolog, immunolog, pracownik Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS – prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. W dyskusji udział wzięła również Magdalena Bis – psycholog, psychoterapeuta, pracownik Biura Rozwoju Kompetencji UMCS. Dodatkowo w trakcie pikniku każdy odwiedzający mógł skorzystać z punktu konsultacyjnego, w którym specjaliści z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS udzielali odpowiedzi na nurtujące mieszkańców kwestie.
W miasteczku profilaktycznym „Zadbaj o zdrowie” wszyscy zainteresowani mogli wykonać badania oraz skorzystać z porad i konsultacji, m.in.:
Organizatorem wydarzenia był Urząd Wojewódzki w Lublinie. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej był jedną z instytucji wspierających akcję, której głównym celem jest kształtowanie umiejętności podejmowania świadomych decyzji w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki prozdrowotnej. Patronat nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Zdrowia, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Główny Inspektor Sanitarny.
Fot. Monika Kusiej