Konfiguracja zestawu spektrometrów umożliwia badania w skali makro i mikro próbek stałych i ciekłych, metodami spektroskopii FT-IR oraz FT-Ramana, w zakresie spektralnym: średniej i bliskiej podczerwieni. Precyzyjna ława optyczna spektrometru FTIR, z elementami układu optycznego na kołkach pozycjonujących, zapewnia ich powtarzalne i optymalne położenie. Możliwa jest zatem łatwa wymiana elementów optyki przez użytkownika, bez potrzeby ich justowania. Technologia E.S.P. (Enhenced Synchronization Protocol) gwarantuje monitorowanie oraz kontrolę kluczowych parametrów pomiarów, w czasie rzeczywistym. Spektrometr FTIR wyposażony jest w niezbędne systemy optyczne, akcesoria oraz interaktywne oprogramowanie do rejestracji widm w podczerwieni różnymi technikami, a w szczególności:
Interferometr Michelsona z systemem dynamicznego justowania o nominalnej zdolności rozdzielczej 0,09cm-1. Konstrukcja interferometru umożliwia rejestrację widm w szerokim zakresie podczerwieni (27.000-20 cm-1), w standardowych: Continuous Scan, jak również w zaawansowanych trybach pracy: Step-Scan oraz Line-Scan z detekcją dwukanałową. Precyzyjna kontrola długości fali (co 0,01 cm-1) umożliwia wiarygodne przeszukiwanie bibliotek spektralnych oraz pomiary ilościowe.
Dwa, automatycznie wybierane, źródła promieniowania:
Dwa, przechowywane w komorze spektrometru i zmieniane ręcznie dzielniki wiązki promieniowania (beamsplittery):
Dwa, automatycznie wybierane detektory:
Zestaw przystawek do spektrometru FTIR:
Przystawka transmisyjna: do pomiarów próbek w formie tabletek, w KBr.
Przystawka Smart Orbit TR diamond ATR
Przystawka w konfiguracji pionowej, wykorzystuje metodę jednokrotnego, całkowitego wewnętrznego odbicia promieniowania IR od kryształu diamentu. Ze względu na wysoką odporność mechaniczną i chemiczną kryształu analizującego przystawka umożliwia pomiary materiałów twardych, kruchych oraz chemicznie agresywnych. Technika ATR jest metodą nieinwazyjną, wymaga bardzo małych ilości materiału, nie wymaga wstępnego przygotowywania próbek.
Oprócz klasycznego zastosowania do rejestracji widm próbek silnie absorbujących promieniowanie IR, technika PAS w połączeniu z opcją "step-scan" z modulacją amplitudy i fazy, umożliwia również profilowanie głębokościowe próbek heterogenicznych. Może być wykorzystana do pomiaru grubości warstw w zakresie 10-7 - 10-5 m.
Przystawka HATR, Varimax:
Horyzontalna odmiana przystawki MIR. Główną część przystawki stanowi kryształ analizujący z selenku cynku (ZnSe) wraz z układem płynnej regulacji kąta podania promieniowania IR w zakresie 20-70°. Konstrukcja umożliwia kontrolę głębokości skanowania badanej próbki oraz zmiany liczby wewnętrznych odbić promieniowania w krysztale. Zastosowane rozwiązanie pozwala na optymalizację parametrów rejestracji widm dla próbek o wysokim współczynniku załamania oraz dla substancji bardzo silnie absorbujących, bez konieczności zmiany kryształu. Przystawka HATR, doskonała zwłaszcza do analizy spektralnej cieczy (w tym także roztworów wodnych), umożliwia również rejestrację widm proszków, smarów oraz wszelkich materiałów o konsystencji past. Nominalny zakres pomiarowy kryształu ZnSe: 4000 - 600 cm-1.
Przystawka DRIFT (Diffuse Reflectance Accessory)
Moduł umożliwia uzyskanie widm IR z promieniowania rozproszonego i odbitego we wszystkich kierunkach od nieregularnych i chropowatych powierzchni ciał stałych, takich jak np. papier, proszki, żywice itp. Technika ta umożliwia szybką analizę proszków, bez potrzeby ich tabletkowania, co jest istotne w przypadku próbek ulegających zmianom podczas prasowania.
Moduł spektrometru Nicolet NXR FT-Raman
Spektrometr Nicolet NXR, to wysokiej klasy system do pomiarów spektroskopowych z optyką odbiciową, z elementami monolitycznej, powlekanej złotem optyki, zaprojektowany pod kątem uzyskania optymalnych parametrów pomiaru, przy każdym ustawieniu eksperymentu. Moduł spektrometru FT-Ramana jest całkowicie zintegrowany ze spektrometrem FT-IR, a jego elementy konstrukcyjne są ulokowane obudowie klasy II bezpieczeństwa, chroniącej użytkownika przed promieniowaniem lasera. Metoda FT-Ramana pozwala na pomiary rozpraszania ramanowskiego, bez konieczności wstępnego przygotowania próbek do analizy (również w roztworach wodnych). Technika FT-Ramana, w odróżnieniu od dyspersyjnej spektroskopii ramanowskiej, jest mało wrażliwa na efekty fluorescencji, z uwagi na większą długość fali lasera.
Konfiguracja spektrometru:
Horyzontalna przystawka mikroskopowa, MicroStage całkowicie schowana w przedziale próbek modułu ramanowskiego, zapewnia pełne bezpieczeństwo pracy z laserem. Przystawka wyposażona jest w zmotoryzowany stolik XYZ, z automatyczną kontrolą przesuwu stolika oraz wbudowaną kolorową kamerą video (powiększenie: 50x) do obserwacji pola próbki. Zapewniony jest podgląd próbki w trakcie zbierania danych. Przystawka mikroskopowa wyposażona specjalistyczne oprogramowanie do wyświetlania i nawigacji obrazu z kamery na ekranie monitora oraz do mapowania próbek.
Przełączane ręcznie tryby pracy: mikro/makro.
Tryb makro: plamka lasera, 1mm
Tryb mikro: plamka lasera, 50 mikrometrów
Zmotoryzowany stolik XYZ pozwala na kontrolowane wykonanie następujących pomiarów:
Oprogramowanie OMNIC używane do pełnej kontroli pomiarów i obróbki danych z wyświetlaniem sygnału w czasie rzeczywistym.
Biblioteki widm ramanowskich: Aldrich i Renishaw