Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Antoni Hanusz
Wydawnictwo Wolters Kluwer SA
Kraków 2006
Jednym z podstawowych sposobów zabezpieczenia słusznego interesu stron postępowania oraz wydawania orzeczeń wolnych od subiektywizmu i jednostronności ocen jest przestrzeganie zasad postępowania ujętych w Ordynacji podatkowej. Celem tych zasad jest bowiem stworzenie procesowych gwarancji dokonywania ustaleń faktycznych w zgodzie z zasadą prawdy materialnej oraz właściwe realizowanie prawa materialnego. Rolę taką na gruncie postępowania podatkowego spełniać mają w pierwszym rzędzie: zasada prawdy materialnej, zasada zupełności postępowania dowodowego, a także odpowiedni rozkład ciężaru dowodu, zasada czynnego udziału strony w postępowaniu podatkowym oraz zasada swobodnej oceny dowodów. Wskazują one na konieczność budowania podstawy faktycznej orzeczenia wydanego w sprawie podatkowej w zgodzie z ustaleniami odpowiadającymi prawdzie materialnej.
Przedmiotem niniejszego opracowania jest zbadanie wpływu zasad postępowania na proces kształtowania podstawy faktycznej orzeczeń wydawanych przez organy podatkowe. Krąg odbiorców książki jest więc szeroki. Niniejsza publikacja adresowana jest bowiem nie tylko do podmiotów stosujących prawo podatkowe, w tym pracowników aparatu skarbowego, adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych, lecz także, a może przede wszystkim do studentów prawa, administracji, ekonomii i zarządzania oraz innych kierunków, w których wykładane jest prawo podatkowe i postępowanie podatkowe.
Publikacja dostępna w Systemie Informacji Prawnej LEX