Deklaracja prostego języka

22 listopada w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS podpisał w imieniu uczelni deklarację prostego języka. Dokument ten jest zobowiązaniem do tworzenia przyjaznej i prostej komunikacji publicznej. Wydarzenie odbyło się podczas V Forum Prostego Języka „Prosto i kropka”.

W swoim wystąpieniu prof. Zbigniew Pastuszak zaznaczył: – UMCS jako największa uczelnia lubelska jest także pierwszą w regionie, która będzie sygnatariuszem tej deklaracji. [...] Nasz język upraszczają dodatkowo relacje z tzw. generacją Z, ze studentami i studentkami z zagranicy. Musimy, przekazując wiedzę z bardzo różnych dyscyplin, stosować prostszy język komunikacji ze względu na to, żeby nasi odbiorcy nas rozumieli. 

UMCS jest uczelnią, która może pochwalić się wybitnymi autorytetami w dziedzinie językoznawstwa, choćby takimi, jak wspomniany podczas forum przez profesora UAM Jarosława Liberka prof. Jerzy Bartmiński czy prof. Teresa Skubalanka. Zgodnie ze stwierdzeniem Jerzego Bartmińskiego: "Język się zmienia i zmienia się nasza wiedza o języku" - tym razem przyszedł czas na upraszczanie.

Podpisanie deklaracji oznacza, że rozpoczyna się praca nad kształtem komunikatów oraz dokumentów, a także szkolenia pracowników w tym zakresie. W tym roku po raz pierwszy do porozumienia dołączyły uczelnie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Szczeciński. Od 2018 roku do porozumienia przystąpiło łącznie 68 instytucji publicznych.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji V Forum Prostego Języka - „Prosto i kropka”

Tekst deklaracji dostępny jest na portalu funduszy europejskich.  

 

Fot. Piotr Żurek – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFIPR)