UMCS na konferencji EAIE w Tuluzie

W dniach 17-20 września 2024 roku w Tuluzie odbyła się 34. konferencja EAIE (European Association for International Education). W wydarzeniu wzięło udział ponad 7300 osób z 110 krajów z całego świata, którzy uczestniczyli w ponad 240 sesjach plenarnych i panelach dyskusyjnych. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej reprezentowała dr Ewelina Panas z Pracowni Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego (Instytut Stosunków Międzynarodowych).

Konferencja była poświęcona zagadnieniom związanym z kluczowymi wyzwaniami i strategiami w obszarze umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego. Otwarciu konferencji przewodniczył Prezydent EAIE Piet Van Hove. Główne przemówienie w sesji otwarcia wygłosiła była francuska minister Élisabeth Moreno, która w swoim wystąpieniu podkreślała znaczenie inkluzywności w szkolnictwie wyższym, zwracając uwagę na potrzebę równego dostępu do edukacji i badań dla wszystkich grup społecznych, niezależnie od płci, pochodzenia czy statusu ekonomicznego. Polska sesja posterowa, prowadzona przez Małgorzatę Feusette-Czyżewską i Justynę Stanisławską z NAWA, przedstawiła kluczowe założenia strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego. Dyskusja koncentrowała się na metodologii opracowania tej strategii oraz na korzyściach, jakie umiędzynarodowienie przynosi polskim uczelniom. Podkreślono znaczenie zaangażowania środowiska akademickiego oraz porównano podejście Polski do internacjonalizacji z innymi krajami.

Ministerialna sesja panelowa dotyczyła polityk internacjonalizacji w szkolnictwie wyższym. Przedstawiciele Polski, Czech, Niemiec i Unii Europejskiej omawiali różne strategie rozwoju umiędzynarodowienia. Podczas końcowej sesji omawiano także wyzwania związane z internacjonalizacją, w tym kwestie bezpieczeństwa i finansowania tego procesu. Podkreślano, że zagrożenia geopolityczne i cyfrowe stanowią istotne bariery dla rozwoju współpracy międzynarodowej.

Udział w konferencji był związany z realizacja projektu „The power of relations – działania na rzecz wzmocnienia potencjału UMCS w zakresie obsługi studentów z zagranicy” w ramach programu Welcome to Poland 2023 (nr umowy: BNP/WTP/2023/1/00023/U/00001) finansowanego ze środków NAWA Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Projekt jest koordynowany przez Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów.

    Wydarzenia i aktywności

    Data dodania
    1 października 2024