Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
12 grudnia 2019 r. w Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS odbyło się uroczyste podsumowanie VI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla uczniów szkół podstawowych „Rosja w zwierciadle symboli architektury”.
Konkurs został ogłoszony na początku października br. i odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych – w pierwszej: klasy 1–4 oraz w drugiej: klasy 5–8. Prace można było nadsyłać do 15 listopada br.
W podsumowaniu konkursu w Centrum udział wzięła Prorektor ds. Kształcenia Prof. dr hab. Alina Orłowska, która wspólnie z Dyrektor CJKR dr Swietłaną Szaszkową wręczyła laureatom konkursu nagrody oraz dyplomy. Dyplomy za udział zostaną rozesłane wszystkim uczestnikom konkursu drogą pocztową.
Laureatami konkursu zostali:
Kategoria I (klasy 1–4):
Wyróżnienia:
Kategoria II (klasy 5–8):
Wyróżnienia:
Łącznie nadesłano 221 prac (kategoria I – 60, kategoria II – 161). Wśród uczestników dominowali uczniowie ze szkół województwa lubelskiego: Lublin, Jastków, Chełm, Biała-Podlaska, Puławy, Radzyń Podlaski, Hrubieszów, Biłgoraj, Terespol, Wola Uhruska, Włodawa, Łomazy, Janów Podlaski, Małaszewicze, Łuków, Chotyłów, Huszcza, Wojsławice, Krzówka, Fiukówka, Tuczna, Piszczac, Kąkolewnica, Mircze, Wiszniów i in. Otrzymano również prace z województw: podlaskiego (Białystok, Sobolewo), świętokrzyskiego (Skarżysko-Kamienna), mazowieckiego (Warszawa, Pruszków, Siedlce), śląskiego (Ruda Śląska), dolnośląskiego (Wrocław), warmińsko-mazurskiego (Olsztyn), łódzkie (Łódź).
Wszystkie prace przedstawiały osobliwości architektoniczne Rosji, zarówno te najbardziej charakterystyczne, rozpoznawalne na całym świecie: Sobór Wasyla Błogosławionego, Sobór Chrystusa Zbawiciela, Teatr Bolszoj, wieże kremlowskie, centrum biznesowe „Moskwa – City” i in. (Moskwa); Cerkiew Zbawiciela na Krwi, Sobór Św. Trójcy, Sobór Św. Izaaka, Ermitaż, mosty na Newie, Sobór Smolny, pałac w Carskim Siole i in. (Sankt-Petersburg), jak i te mniej znane, ale również unikalne w skali światowej: zespół architektoniczny na wyspie Kiży, meczet Kul-Szarif w Kazaniu, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Jarosławiu, Sobór Narodzenia Matki Bożej w Suzdalu, Kreml w Rostowie, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Omsku, Sobór w Archangielsku, Cerkiew Zamkowa pw. Św. Mikołaja w Izborsku i wiele innych. Zwróciła na to również uwagę Prorektor A. Orłowska, chwaląc uczniów za wybór przez nich rosyjskich zabytków architektonicznych, a dzięki temu – za pogłębioną znajomość kultury rosyjskiej.
Nagrodzone oraz wyróżnione prace można obejrzeć w Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej (sala 102B, Wydział Humanistyczny). Z pracami można zapoznać się także dzięki specjalnej fotogalerii na stronie Centrum:
[Oprac.: E Michalska, zdjęcia: E. Michalska, J. Wojtaszko]