Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 27-28 czerwca nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie odbyli pierwszą wizytę na UMCS. W ramach programu Szkoły Partnerskie UMCS uczniowie uczestniczyli w pokazach chemicznych oraz zajęciach poświęconych zielonej chemii, kryształom i miareczkowaniu na Wydziale Chemii UMCS.
W lutym 2023 r. UMCS zawarł umowę partnerską z Zespołem Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie z województwa kujawsko-pomorskiego.
27 czerwca goście z Rypina zwiedzili kampus akademicki, a także uczestniczyli w wykładach i warsztatach na Wydziale Chemii UMCS. Młodzież z klas o profilu „technik-analityk” wzięła udział w wykładzie pt. „Zrównoważony rozwój i zielona chemia” prof. dr. hab. Janusza Ryczkowskiego z Katedry Technologii Chemicznej UMCS. Po wykładzie byli świadkami pokazów chemicznych, które przygotowali: mgr Iwona Rusinek, dr Agnieszka Chrzanowska i dr Andrzej Sienkiewicz, a następnie wraz z dr Barbarą Mirosław i dr Elżbietą Olszewską z Katedry Chemii Ogólnej, Koordynacyjnej i Krystalografii UMCS zastanawiali się nad właściwościami i strukturą kryształów. Wizytę tego dnia zwieńczyło spotkanie informacyjne z dr Katarzyną Stępnik z Katedry Chemii Fizycznej UMCS oraz studentkami specjalności Analityka chemiczna i Chemia środków bioaktywnych i kosmetyków ze Studenckiego Koła Naukowego „Bioaktywni”. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto być chemikiem pracującym m.in. w nowoczesnym przemyśle i przy konserwacji rzeźby oraz architektury. Studentki opowiedziały natomiast o działaniach popularyzujących dyscyplinę naukową chemii, a także wręczyły uczniom pachnące upominki – mydełka i peelingi stworzone przez członków „Bioaktywnych”.
Kolejnego dnia uczniowie wzięli udział w zajęciach z Akademii Miareczkowania, podczas których poznawali tajniki alkacymetrii oraz kompleksometrii. Laboratoria dla uczniów poprowadzili: dr hab. Jolanta Nieszporek, prof. UMCS, dr hab. Joanna Lenik, dr Iwona Gęca, dr Wiesława Ćwikła Bundyra oraz dr Mateusz Ochab z Katedry Chemii Analitycznej UMCS.
Realizacja zajęć dla uczniów Szkół Partnerskich UMCS jest możliwa w ramach autorskiego programu współpracy uczelni ze szkołami ponadpodstawowymi, realizowanego od 2008 roku. W ramach porozumienia Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki, działające w ramach Centrum Promocji UMCS we współpracy z wydziałami i jednostkami Uczelni oferuje Szkołom Partnerskim opiekę merytoryczną, organizacyjną oraz możliwość udziału w specjalnie organizowanych wykładach, pokazach, warsztatach oraz spotkaniach naukowych. Co roku przedstawiamy szkołom propozycje zajęć skierowanych zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Aktualna oferta obejmuje ponad kilkaset tematów przygotowanych przez różne jednostki uniwersytetu.
fot. Patryk Grzegorczyk