Współczesne problemy bezpieczeństwa Polski i Czech

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nakładem Wydawnictwa UMCS ukazała się publikacja naukowa pt. Contemporary Security Problems of Poland and the Czech Republic, pod redakcją dr Eweliny Kancik-Kołtun z Katedry Administracji Publicznej.

Książka stanowi istotny wkład do współczesnych badań nad bezpieczeństwem Europy na przykładzie Polski i Czech. Sytuacja po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę znacząco wpłynęła zarówno na Polskę, jak i na Czechy oraz bezpieczeństwo w regionie w niemal każdym aspekcie sfery życia społeczno-politycznego, jak również w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego. Zmiany te można dostrzec na poziomie politycznym, gospodarczym, medialnym, komunikacyjnym i technologicznym, a także wojskowym.

Publikacja zawiera wyniki analizy wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa wspomnianych krajów przeprowadzonej przez polsko-czeski zespół autorski. W jego składzie po stronie polskiej znaleźli reprezentanci wszystkich trzech instytutów naukowych funkcjonujących na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS:

  • Instytut Stosunków Międzynarodowych - prof. dr hab. Marek Pietraś, dr hab. Agata Ziętek, prof. UMCS, dr hab. Katarzyna Marzęda-Młynarska, prof. UMCS, dr Jakub Olchowski, dr Justyna Kięczkowska, dr Adrian Szumowski;
  • Instytut Nauk o Polityce i Administracji - dr hab. Agnieszka Demczuk, prof. UMCS, dr Ewelina Kancik-Kołtun;
  • Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach - dr hab. Piotr Celiński, prof. UMCS.

Serdecznie gratulujemy wszystkim autorom. A jednocześnie zachęcamy do lektury. Publikacja została wydana w postaci bezpłatnego e-booka i jest dostępna do pobrania pod linkiem na stronie internetowej Wydawnictwa UMCS.


Publikacja została zrealizowana w ramach projektu pt. Polsko-czeskie spojrzenie na problemy współczesnego bezpieczeństwa. Projekt jest finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”.

żródło: Instytut Nauk o Polityce i Administracji, Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    2 stycznia 2025