Ukrainiści z UMCS wyróżnieni przez Prezydenta Miasta Lublin

Miło nam poinformować, że 22 listopada br. ukrainiści z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzymali odznaczenia przyznane przez Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka.

Prof. dr hab. Feliks Czyżewski i dr hab. Marek Olejnik zostali wyróżnieni Medalem „Zasłużony dla Miasta Lublin”. Kapituła nagrody doceniła dorobek naukowy i publicystyczny, zasługi w obszarze kultury i szkolnictwa wyższego, a także działalność na rzecz promocji Lublina i regionu lubelskiego w kraju i za granicą, odznaczając Laureatów najwyższym i najbardziej prestiżowym wyróżnieniem Prezydenta Miasta Lublin.

Dr hab. Agnieszka Dudek-Szumigaj za aktywność na rzecz promocji Lublina w zakresie nauki i edukacji została odznaczona Medalem Prezydenta Miasta Lublin. W uzasadnieniu podkreślono zaangażowanie Laureatki  w promowanie kultury polskiej i języka polskiego wśród cudzoziemców, m.in. poprzez udział w programie „Lubelski Most”, sprzyjającym adaptacji społecznej i integracji obcokrajowców zamieszkujących w Lublinie.


Prof. Feliks Czyżewski jest językoznawcą, slawistą, dialektologiem, onomastą. Do jego najważniejszych publikacji należą Atlas gwar polskich i ukraińskich okolic Włodawy, Lublin 1986; Fonetyka i fonologia gwar polskich i ukraińskich południowo-wschodniego Podlasia, Lublin 1994; Polskie i ukraińskie teksty gwarowe ze wschodniej Lubelszczyzny, Lublin 1998 (współaut. S. Warchoł). Prof. Feliks Czyżewski jest popularyzatorem nauki w Lublinie i w województwie lubelskim; jego aktywność na rzecz regionu została wielokrotnie doceniona przez różnorodne gremia, które wyróżniły badacza m.in. Medalem „Civitatis lublinensis” (2013), nagrodą kulturalną województwa lubelskiego (2016), tytułem Honorowego Obywatela Włodawy (2019).

Dr hab. Marek Olejnik jest językoznawcą, onomastą, pracownikiem Katedry Językoznawstwa Słowiańskiego. Jego monografie (Mikrotoponimia powiatu włodawskiego, Lublin 2014; Antroponimia starostwa grabowieckiego (XVI-XVIII w.), Lublin 2019) poświęcone są nazwom własnym pogranicza polsko-ukraińskiego.

Dr hab. Agnieszka Dudek-Szumigaj jest językoznawczynią, pracuje w Katedrze Językoznawstwa Słowiańskiego. W kręgu jej zainteresowań badawczych są m.in. zjawiska etnolingwistyczne na pograniczu polsko-wschodniosłowiańskim, język inskrypcji nagrobnych. Najważniejsze publikacje: Nominacja obrzędów dorocznych w gwarach ukraińskich południowego Podlasia, Lublin 2013; Inskrypcje nagrobne pogranicza polsko-ukraińskiego. Studium genologiczne, Lublin 2018.

Laureatom gratulujemy!

Tekst: Agnieszka Dudek-Szumigaj

Zdjęcia: z archiwum laureatów 

 Źródło: Wydział Filologiczny UMCS

 

 

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    27 listopada 2024