Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Krótki opis monografii
Każde nowe plany reformowania systemu opieki zdrowotnej, w momencie ich ogłaszania przez poszczególnych polityków, przyciągają uwagę społeczeństwa, mediów itp. Tym samym często mogą wydawać się one czymś zupełnie nowym i odmiennym od wcześniejszych rozwiązań.
Celem niniejszego opracowania jest wykazanie, że zmiany jakie wprowadziła ustawa o przystępnej opiece zdrowotnej, czyli Patient Protection and Affordable Care Act (potocznie nazywana ObamaCare), ogólnie rzecz ujmując, nie były niczym nowym w długoletniej historii rządowego interwencjonizmu w amerykańskim systemie ochrony zdrowia.
Zakres zmian wprowadzonych przez ObamaCare jest bardzo szeroki i obejmuje m.in.: branżę ubezpieczeniową, farmaceutyczną, pracodawców, pracowników czy osoby nieubezpieczone. Struktura książki ukazuje poszczególne przyczyny, kluczowe założenia i wpływ reformy na poszczególne obszary amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej. Jednym z ważniejszych aspektów pracy jest analiza zjawiska tzw. spirali śmierci. Zmiany wprowadzone przez reformę ObamaCare umożliwiają zbadanie przyczyn tego zjawiska w skali całego kraju oraz dają sposobność na szerszą analizę jego skutków.
O autorze
Dr Łukasz Jasiński jest laureatem IV edycji konkursu (2016 r.) organizowanego przez Związek Banków Polskich – „Etyka w finansach. Nagroda Robina Cosgrove” oraz stypendystą Zimowej Szkoły Ekonomicznej Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa. Dr Jasiński jest także zwycięzcą Konkursu o Nagrodę Prezesa Oddziału PAN w Lublinie dla młodych naukowców za najlepszą pracę naukową opublikowaną w 2021 r. Nagroda ta została przyznana za monografię pt. „Markets vs Public Health Systems: Perspectives from the Austrian School of Economics” (równiez wydaną przez Routledge).