Spojrzenie biolożki na płeć i płciowość człowieka | wykład

Zapraszamy na wykład pt. "Spojrzenie biolożki na płeć i płciowość człowieka", który odbędzie się 28 kwietnia br. o godz. 11:15 w sali audytoryjnej (0131B) naszego Wydziału. Wykład wygłosi Pani prof. Barbara Płytycz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Od połowy ubiegłego wieku wiemy, że (prawie) każda komórka człowieka wyposażona jest w materiał genetyczny (DNA) zlokalizowany w 46 chromosomach jądrowych, obejmujących u wszystkich ludzi 22 pary tzw. autosomów oraz parę chromosomów płciowych: XX u kobiety, a XY u mężczyzny. Zapłodnienie komórki jajowej (zawsze z chromosomem X) przez plemnik z chromosomem X zainicjuje rozwój dziewczynki (46,XX), a przez plemnik z chromosomem Y – chłopczyka (46,XY) i oczekuje się, że wyrośnie z nich heteroseksualna kobieta i mężczyzna. Jednak nie każdy człowiek jest heteroseksualnym mężczyzną bądź heteroseksualną kobietą, o czym wiedziano już od tysięcy lat, lecz dopiero w wieku XXI stopniowo znajdujemy odpowiedzi na pytanie, jakie jest podłoże biologiczne (genetyczne i hormonalne) oraz środowiskowe (zmiany klimatu i skażenie środowiska) warunkujące istnienie całego spektrum płciowości. W trakcie referatu postaram się spopularyzować aktualne poglądy na temat mechanizmów formowania się tożsamości i orientacji płciowej Homo sapiens na tle innych gatunków zwierząt.

Prof. zw. dr hab. Barbara Płytycz jest twórcą Zakładu Immunobiologii Instytutu Zoologii UJ.

Obecnie:
• Profesor-wolontariusz Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Wydziału Biologii UJ
• Sekretarz Wydziału IV Przyrodniczego Polskiej Akademii Umiejętności
• Przewodnicząca międzywydziałowej Komisji PAU do Oceny Podręczników Szkolnych

Teksty Pani Profesor na temat edukacji i płci opublikowane w PAUzie Akademickiej (Tygodniku Polskiej Akademii Umiejętności) są zebrane pod poniższym adresem:
adamwalanus.pl/plytycz
 
źródło: Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS

Wszystkie aktualności

Data dodania
24 kwietnia 2025