Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
O polityce, kulturze i sztuce amerykańskiej opowiedziały naukowczynie z Katedry Anglistyki i Amerykanistyki Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa: dr Anna Bendrat, dr Izabella Kimak, dr Ewa Antoszek oraz dr Edyta Frelik w rozmowach z serii „Moja Ameryka”. Nagrania zostały zrealizowane przez Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki.
Czy istnieje jakiś wspólny mianownik między przemówieniami prezydenckimi, a jednym z trzech rodzajów literackich, jakim jest dramat? Między innymi na te pytanie odpowiedziała z dr Anna Bendrat.
Naukowczyni opowiedziała także o doświadczeniu kobiety czarnoskórej/kobiety emigrantki w USA czy twórczości Martyny Majok i Aleshei Harris.
dr Anna Bendrat - amerykanistka, specjalistka w dziedzinie retoryki i komunikacji, adiunkt w Katedrze Anglistyki i Amerykanistyki Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS. Obecnie realizuje projekt „Retoryczna dekonstrukcja kategorii „po-za” („out-side”) we współczesnym dramacie amerykańskim na przykładzie twórczości Martyny Majok i Aleshei Harris”.
Jak wygląda obecna Polonia w Chicago? Czym dla amerykańskich literatów polskiego pochodzenia jest „dom”? W jaki sposób różnice w zakresie gatunku literackiego i płci autorów wpływają na dominujący w tekście obraz miasta? Między innymi o tym opowiedziała dr Izabella Kimak.
dr Izabella Kimak - amerykanistka, adiunkt w Katedrze Anglistyki i Amerykanistyki Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS. Autorka monografii pt. "Bicultural Bodies: A Study of South Asian American Women’s Literature" (Peter Lang, 2013) oraz wielu artykułów naukowych. Obecnie realizuje projekt „Sweet Home Chicago? Wietrzne Miasto a amerykańscy pisarze polskiego pochodzenia”.
Publikowanie historii w formie wpisów na Twitterze, slajdów prezentacji PowerPoint czy na Wattpadzie? Czym jest wrogościnność i co ma wspólnego z artystycznym aktywizmem na granicy meksykańsko-amerykańskiej? Między innymi na te pytania odpowiedziała dr Ewa Antoszek.
W drugiej rozmowie dr Ewa Antoszek opowiedziała o wpływie wybudowania muru na granicy meksykańsko-amerykańskiej na lokalną społeczność oraz pracy artystów sprzeciwiających się wybudowaniu muru.
dr Ewa Antoszek - amerykanistka, filolożka, literaturoznawczyni, adiunkt w Katedrze Anglistyki i Amerykanistyki Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zajmuje się kwestiami tożsamości etnicznej, problematyką granic, w szczególności granicy meksykańsko-amerykańskiej oraz sytuacji Latynosów w Stanach Zjednoczonych. Obecnie realizuje projekt naukowy pt. „Wrogościnność i solidarność społeczna: artystyczny aktywizm na granicy meksykańsko-amerykańskiej jako przykład walki z wykluczającymi praktykami”.
Czy literaturoznawczyni może pisać o obrazach i rzeźbach? Jak trafia się do międzynarodowego grona badaczy sztuki amerykańskiej? W jaki sposób przeciętny nowojorczyk może dowiedzieć się o badaczce literatury i sztuki z UMCS? Na te pytania opowiedziała dr Edyta Frelik.
dr Edyta Frelik - amerykanistka, filolożka, literaturoznawczyni, adiunkt w Katedrze Anglistyki i Amerykanistyki Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Badaczka dwudziestowiecznej kultury Stanów Zjednoczonych: od literatury po film i kulturę popularną, którą analizuje i opisuje przez pryzmat intelektualnych zainteresowań, ambicji i osiągnięć artystów. W latach 2020-2021 otrzymała granty badawcze NCN: NAWA (projekt pt.„Nowa odsłona anty-intelektualizmu amerykańskiego w literaturze, kulturze i sztuce”) i Miniatura-5 (projekt pt. „Intelektualizm i antyintelektualizm w wypowiedziach i pismach amerykańskich modernistów”).