Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacją w czasopiśmie Chemical Engineering Journal, autorstwa dr Magdaleny Greluk, dr. Marka Rotko, dr. Grzegorza Słowika, dr. Andrzeja Sienkiewicza, dr hab. Agnieszki Kierys, prof. UMCS.
Badanie to opisuje kobaltowy katalizator wspierany na silnie porowatych kulkach tlenku ceru (CeO2-XAD), przygotowanym metodą jednoczesnego twardego szablonu (z wykorzystaniem żywicy Amberlite® XAD7HP jako szablonu) do katalitycznej reformy parowej etanolu (SRE) w produkcji wodoru. Dla celów porównawczych omówiono również katalizator Co wspierany na komercyjnym CeO2 (Co/CeO2-COM). Szerokie badania, w tym TEM, XPS i analiza H2-TPR, ujawniają, że surowy CeO2-XAD składa się z małych cząstek o silnie uszkodzonych powierzchniach, które zawierają różne formy tlenu. Hierarchiczna struktura kulek nośnych, ustabilizowana po kalcynacji, zapewnia wysoką mesoporowatość, sprzyjając tworzeniu małych, równomiernie rozproszonych kryształków Co3O4 na CeO2-XAD (około 3 razy mniejszych niż w Co/CeO2-COM), które następnie, po redukcji, przekształcają się w drobne, homogenicznie rozproszone cząstki Co, silnie oddziałujące z nośnikiem. W konsekwencji katalizator Co wspierany na CeO2-XAD wykazuje wysoką aktywność katalityczną w SRE (znacznie wyższą niż Co/CeO2-COM). Chociaż oba katalizatory ulegają deaktywacji podczas SRE z powodu odkładania się węgla, proces ten jest mniej intensywny dla katalizatora z mniejszymi kryształkami Co i nanostrukturalnym nośnikiem. Badanie to ujawnia ogromną rolę, jaką odgrywa odpowiednia morfologia i nanostruktura nośnika katalizatora w SRE, ponieważ wpływają one nie tylko na efektywność konwersji etanolu, ale także zwiększają selektywność procesu, a tym samym ograniczają deaktywację katalizatora.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy autorom dr Magdalenie Greluk, dr. Markowi Rotko, dr. Grzegorzowi Słowik, dr. Andrzejowi Sienkiewiczowi, dr hab. Agnieszce Kierys, prof. UMCS.