Prześladowania religijne na świecie | odczyt OL PTG

Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu wykładów uniwersyteckich związanych z tematyką geograficzną przeznaczonych dla uczniów szkół średnich. Wykłady będą odbywać się w ramach odczytów Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.

Pierwszy wykład pt. Prześladowania religijne na świecie wygłoszą dr hab. Małgorzata Flaga i lic. Aleksandra Chojnowska

Termin: 12 grudnia 2024 roku, godzina 13.30

Miejsce: Aula Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (al. Kraśnicka 2D, 20-718 Lublin)

Czas trwania wykładu to ok. 60 minut.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc w Auli, na wykład obowiązują zapisy pod adresem: ptglublin@gmail.com

W zgłoszeniu uczestnictwa w wykładzie prosimy podać nazwę szkoły, liczbę uczniów oraz imię i nazwisko opiekuna uczniów. 

O potwierdzeniu rezerwacji zostaną Państwo powiadomieni mailem.

O wykładzie
Cechą szczególną współczesnego świata stał się gwałtowny wzrost prześladowań religijnych i bezprecedensowa skala globalnego kryzysu uchodźczego. Przypadki udokumentowane przez Open Doors, chrześcijańską organizację non-profit, dowodzą, że prawo do wyboru i praktykowania własnej religii jest najczęściej naruszanym dziś prawem na świecie. Dzieje się tak pomimo faktu, iż niemal wszystkie państwa na świecie podpisały Powszechną Deklarację Praw Człowieka ONZ, która nie tylko zakazuje dyskryminacji religijnej, ale także podkreśla, że każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i religii.

O ogromnej skali prześladowań na tle religijnym świadczą dramatyczne statystyki. Jak wynika z danych UNHCR, na koniec 2021 r. na całym świecie zostały przesiedlone ponad 82 miliony osób, a blisko 27 milionów przesiedleńców jest uważanych za uchodźców. 18 mln osób pochodzi z pięciu krajów, w tym z trzech w których dochodzi do systematycznych, ciągłych i rażących prześladowań różnych społeczności religijnych: Afganistanu, Birmy i Syrii.

Dr hab. Małgorzata Flaga
Absolwentka geografii UMCS. Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Geografii Społeczno-Ekonomicznej Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.  Jej zainteresowania badawcze obejmują: geografię ludności, geografię religii, problemy ludnościowe i społeczne pogranicza polsko-ukraińskiego, a także turystykę religijną oraz pielgrzymkową w Polsce i na świecie. Miłośniczka podróży, zwłaszcza na Bliski Wschód, dobrej literatury i tenisa.

Lic. Aleksandra Chojnowska
Studentka studiów magisterskich na kierunku Geografia na UMCS. Koncentruje się na badaniach nad uchodźstwem i jego globalnym wpływem, naruszeniami praw człowieka związanymi z wolnością religijną i syberyjskim szamanizmem. Jest również miłośniczką jogi i kotów oraz fascynuje ją Human Design, czyli to, jak jednostki mogą się rozwijać w zgodzie ze swoimi unikalnymi cechami.

Źródło informacji

źródło: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    12 grudnia 2024