Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z przyjemnością informujemy, że podczas Uroczystego Posiedzenia Naukowego Polskiej Akademii Umiejętności (PAU), które odbyło się w Krakowie w dniu 16 listopada br., dwoje przedstawicieli Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS zostało uhonorowanych godnością członkowską, zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia PAU podjętą 17 czerwca br. Na członka zagranicznego wybrano prof. dr Jeana Poesena, profesora UMCS, emerytowanego profesora Katholieke Universiteit Leuven (Belgia). Z kolei na członka czynnego wybrano prof. dr hab. Marię Łanczont, emerytowaną profesor UMCS i wolontariuszkę naszej uczelni. FOTO- i VIDEORELACJA Uroczystego Posiedzenia Naukowego PAU - 16 listopada 2024 Prof. dr Jean Poesen, geograf fizyczny i geomorfolog, prowadzi szeroko zakrojone badania z zakresu dynamiki sedymentacji stokowej i zbiornikowej, degradacji i erozji gleb, ich uwarunkowań środowiskowych oraz metod zapobiegania tym procesom. Zajmuje się również hydrologią obszarów stokowych, procesami pustynnienia, ochroną gleb i wód oraz geomorfologią eksperymentalną. Profesor Poesen uczestniczył w realizacji ponad stu projektów badawczych, z których wiele miało miejsce podczas licznych wizyt studyjnych w 47 krajach na pięciu kontynentach. Jego współpraca naukowa z pracownikami UMCS cechuje się długotrwałością i owocnymi rezultatami. Za swoje wybitne osiągnięcia naukowe został uhonorowany m.in. Medalem Alexandra von Humboldta przez Europejską Unię Geonauk (EGU) oraz Medalem Davida Lintona przyznawanym przez Brytyjskie Towarzystwo Geomorfologiczne. W 2014 roku prof. Jean Poesen otrzymał tytuł doktora honoris causa UMCS. Sylwetkę naukową prof. Poesena podczas grudniowego zebrania Wydziału IV Przyrodniczego PAU przedstawiła prof. dr hab. Maria Łanczont. Prof. dr hab. Maria Łanczont jest geografem fizycznym, klimatologiem oraz profesorem nauk o Ziemi, specjalizującą się w geomorfologii, geologii, paleogeografii czwartorzędu. Jej zainteresowania naukowe początkowo ewoluowały od zagadnień bioklimatycznych do analiz morfometrycznych, czego zwieńczeniem była praca doktorska dotycząca morfometrii, obroniona w 1980 roku pod kierunkiem prof. Adama Malickiego. Z czasem jej uwaga skupiła się na geomorfologii i paleogeografii czwartorzędu, ze szczególnym uwzględnieniem badań nad lessami oraz ich stratygrafią na obszarze Polski i Ukrainy. Badania te odegrały kluczową rolę w zrozumieniu dynamiki sedymentologicznej i paleoekologicznej regionu karpackiego i perykarpackiego.
Polska Akademia Umiejętności to jedna z najbardziej prestiżowych instytucji naukowych w Polsce, której historia sięga 1872 roku, kiedy to powstała jako Akademia Umiejętności z inicjatywy grona wybitnych uczonych. Po II wojnie światowej jej działalność została ograniczona, jednak pełną reaktywację przeprowadzono w 1989 roku, co pozwoliło przywrócić jej dawną pozycję w środowisku akademickim. PAU jest nie tylko instytucją naukową, ale także strażnikiem polskiego dziedzictwa intelektualnego. Jej misją jest rozwój nauki na najwyższym poziomie oraz popularyzacja wiedzy wśród szerokiego grona odbiorców. |