Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Polacy deklarują najwyższy poziom szczęścia i zadowolenia z życia od 2002 roku. Tak wynika z danych Europejskiego Sondażu Społecznego (ESS) – największego badania opinii publicznej w Europie, realizowanego przez zespół socjologów z całego kontynentu.
Za realizację ESS w Polsce odpowiadają trzy duże ośrodki naukowe – w tym UMCS. W dzisiejszym odcinku Młodego Projektu rozmawiamy z dr. hab. Jarosławem Chodakiem z Instytutu Socjologii oraz Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS, który jest koordynatorem przedsięwzięcia na UMCS. Dr hab. Jarosław Chodak zwraca uwagę, że „najbardziej znaczącym trendem społecznym w Polsce, wskazującym na pewną różnicę w stosunku do innych krajów europejskich, jest silny wzrost poczucia szczęścia, zadowolenia z życia. W krajach skandynawskich wzrost ten jest skorelowany z wysokim poziomem ufności społecznej, zaufania do instytucji, u nas jest inaczej”.
Czego jeszcze dowiesz się z dzisiejszej rozmowy?
- W jakich krajach europejskich ludzie są najszczęśliwsi?
- Jak wypadają Polacy na tle innych narodowości i czego jeszcze brakuje nam do szczęścia?
- Polki czują się najbardziej kobieco spośród wszystkich państw biorących udział w badaniu, natomiast Polacy pod względem poczucia męskości ustępują tylko Słowakom. Co te wyniki o mówią o nas samych?
- Jak zmieniły się postawy i wartości Polaków w ciągu ostatnich dwóch dekad? Czym różni się światopogląd osób urodzonych w PRL-u od światopoglądu pokolenia Z?
- Za jakim modelem związku opowiada się większość Polaków?
- Jaki był udział sztucznej inteligencji w badaniach?
Zapraszamy na premierę rozmowy dziś o 19:00. Spotkanie poprowadzi dr Dorota Walczak z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.
***
Młody Projekt to program, w którym rozmawiamy z pracownikami naszego uniwersytetu o ich najnowszych badaniach, odkryciach i pomysłach. Dotyczą one współczesnych problemów i przynoszą rozwiązania, które już dziś zmieniają rzeczywistość. Zapraszamy na nowe odcinki co tydzień w środę o 19:00 na antenę Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, a na powtórki w sobotę o 11:00. Rozmowa w formie podcastu jest też dostępna na Spotify.
Program realizuje Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS wraz z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.