Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W ostatnich kilku latach obserwujemy dramatyczny wzrost możliwości przetwarzania danych, ich analizy i wnioskowania z wykorzystaniem metod tzw. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Na wykładzie zostanie wyjaśnione na czym polega fundamentalny pomysł na uczenie z wykorzystaniem komputerów oraz w jaki sposób uczenie maszynowe osiągnęło tak spektakularne rezultaty, m.in. w postaci dużych modeli językowych (GPT, LLama) czy generowania obrazów na podstawie tekstu (Dall-E, Midjourney, Leonardo).
Dr Bartosz Naskręcki opowie także, okiem matematyka, dlaczego nie powinniśmy bać się sztucznej inteligencji jako "terminatora", ale mimo wszystko powinniśmy zachować czujny sceptycyzm ze względu na wciąż zasadnicze niezrozumienie sensu działania metod uczenia maszynowego i ich konsekwencji. Tytułowa osobliwość odnosi się do przewidywanego przez niektórych futurystów momentu w historii, gdzie kumulatywna inteligencja całej ludzkości zostanie zrównoważona systemami inteligentnymi pochodzenia sztucznego.
Dr Bartosz Naskręcki jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i specjalizuje się w teorii liczb i geometrii algebraicznej. Doktorat uzyskał na UAM w 2014 r. pod kierunkiem prof. Wojciecha Gajdy. Następnie, do 2016 roku, studiował techniki obliczeniowe związane z uogólnionym twierdzeniem Fermata podczas stażu podoktorskiego w Universität Bayreuth, w Bawarii. W latach 2016-2017 kontynuował swój rozwój naukowy na University of Bristol, gdzie skupił się na metodach matematycznych związanych z geometrią i arytmetyką przestrzeni K3. Po powrocie do Poznania w 2017 roku, podjął dalsze prace w zakresie geometrii arytmetycznej. Dodatkowo, od ponad dwóch lat, współpracuje z prof. Mariuszem Jaskólskim i prof. Zbigniewem Dauterem w dziedzinie krystalografii matematycznej. W latach 2022 i 2023 otrzymał dwukrotnie nagrodę Diamenty Krystalografii przyznawaną przez Komitet Krystalografii PAN.
Z pasją uczy studentów na pograniczu informatyki i matematyki, prowadząc kursy z takich dziedzin jak kryptografia, symboliczne rozwiązywanie problemów matematycznych w języku Python i wykorzystanie dużych modeli językowych w pracy matematycznej oraz programistycznej. Interesuje się wszelkimi aspektami wykorzystania komputerów w przełomowych pracach matematycznych.
Dr Bartosz Naskręcki jest także aktywnym popularyzatorem wiedzy, szczególnie dotyczącej wkładu polskich kryptologów w złamanie szyfru maszyny Enigma. Otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego dla młodych matematyków za rok 2013, a w 2010 roku został wyróżniony w Konkursie im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z matematyki.
Obecnie jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz pracuje na UAM oraz w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. Tam, w grupie prof. Pawła Dłotki, realizuje projekt badawczy związany z topologiczną analizą danych geometrycznych stosowanych do projektowania materiałów porowatych o specyficznych strukturach.
Poza nauką jest mężem i ojcem dwójki dzieci. W wolnym czasie jest zapalonym ogrodnikiem, fanatycznym miłośnikiem trawników i hodowcą awokado.
źródło: ECHOTECH-COMPLEX