Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Prof. dr hab. Jolanta Szpyra-Kozłowska – krajowej sławy anglistka i językoznawczyni z Katedry Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, prof. UAM – pedagożka i socjolożka pracująca w Zakładzie Socjologii Edukacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, są autorkami poradnika dla nauczycielek i nauczycieli szkół m.st. Warszawy, pt.: „(Nie)równość płci w języku”.
Inspiracją do powstania publikacji jest tocząca się na przestrzeni wieków, a wzmożona od kilku lat debata dotycząca używania żeńskich form nazw zawodów i tytułów w przestrzeni publicznej. Dyskusje na temat feminatywów w rodzimym języku wydają się mieć swoje uzasadnienie w kontekście współczesnych przemian społeczno-kulturowych i coraz większego nacisku na prowadzenie polityki równościowej i antydyskryminacyjnej obydwu płci. Tym bardziej więc nie dziwi podjęta przez obydwie badaczki próba ich wprowadzenia do dyskursu edukacyjnego. Jak czytamy: „Celem poradnika jest budowanie świadomości, jak ważna jest rola języka w edukacji i jak istotne jest stosowanie języka równościowego oraz inkluzywnego w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych. Szkoły powinny dbać o to, aby każda dziewczynka wiedziała, że może zostać kim chce – architektką, naukowczynią, prezydentką, fryzjerką, pielęgniarką, chirurżką, psycholożką, nauczycielką czy prawniczką. Podstawa programowa pełna jest postaci męskich, a język podręczników szkolnych jest zdecydowanie androcentryczny. Autorki publikacji nie tylko wyjaśniają dlaczego używanie feminatywów i języka przeznaczonego dla wszystkich jest potrzebne. Wskazują również, jak tworzyć żeńskie formy i stosować je w szkole"[1]. Wydawcami poradnika są Warszawska Rada Kobiet we współpracy z Urzędem Miasta, Pełnomocniczką Prezydenta ds. Kobiet oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES). Publikację można pobrać z oficjalnej strony internetowej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy .
Zainteresowane ww. tematyką osoby serdecznie zachęcamy do wysłuchania wywiadu z Panią prof. dr hab. Jolantą Szpyrą-Kozłowską, którego udzieliła niespełna dwa dni temu w Akademickim Radiu Centrum UMCS , zaś pasjonatkom i pasjonatom tematu polecamy obejrzenie relacji ze spotkania autorskiego, będącego promocją książki „Nianiek, ministra i japonki. Eseje o języku i płci” (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2021, ss. 496), które odbyło się 25 listopada 2021 roku w ACKiM UMCS „Chatka Żaka” z inicjatywy Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.
[1] https://edukacja.um.warszawa.pl/-/-nie-rownosc-plci-w-jezyku [dostęp: 16.02.2023 r.]