O języku młodych Polek i Polaków w najnowszej książce prof. Jolanty Szpyry-Kozłowskiej

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla fanów bestsellera Nianiek, ministra i japonki. Eseje o języku i płci, autorstwa prof. Jolanty Szpyry-Kozłowskiej. Właśnie ukazała się nowa publikacja wybitnej językoznawczyni o równie intrygującym tytule Marsjanie i Wenusjanki? O języku młodych Polek i Polaków. Autorka tym razem zmierzy się z problematyką różnic w języku młodych kobiet i mężczyzn oraz spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście kobiety i mężczyźni mówią odmiennymi językami.

Różnice w języku kobiet i mężczyzn to temat wzbudzający powszechne zainteresowanie. Narosło wokół niego wiele prawdziwych i nieprawdziwych opinii i przekonań. Czy rzeczywiście kobiety są bardziej gadatliwe od mężczyzn, znają więcej nazw kolorów, posługują się emocjonalnym i poprawniejszym językiem, a mężczyźni częściej używają wulgaryzmów? Czy, jak sugeruje głośna książka Johna Graya pt. Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus, obie grupy mówią odmiennymi językami: marsjańskim i wenusjańskim, przez co prawdziwe porozumienie między nimi nie jest możliwe? Na podstawie obszernych i nowatorskich badań własnych z udziałem ponad 700 młodych Polek i Polaków autorka pierwszej tego typu w kraju, przystępnie napisanej książki próbuje znaleźć odpowiedzi na te i inne intrygujące pytania.

Najnowsza książka prof. Jolanty Szpyry-Kozłowskiej jest dostępna na stronie Towarzystwa Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, które specjalizuje się w publikowaniu książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny humanistyki.

Źródło opisu i grafiki: http://www.universitas.com.pl/

***

Jolanta Szpyra-Kozłowska – prof. dr hab., pracuje w Katedrze Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego na Wydziale Filologicznym UMCS. Jej dorobek naukowy obejmuje dziewięć książek, redakcję sześciu tomów wieloautorskich oraz ponad stu czterdziestu artykułów z zakresu fonetyki i fonologii języka angielskiego i polskiego, fonodydaktyki i językoznawstwa genderowego. Jej najważniejsze monografie to: The Phonology-Morphology Interface. Cycles, Levels and Words; Three Tiers in Polish and English Phonology; Wprowadzenie do współczesnej fonologii; Lingwistyka płci. Ona i on w języku polskim (współautorstwo: M. Karwatowska); Pronunciation in EFL Instruction: A Research-Based Approach; Nianiek, ministra i japonki. Eseje o języku i płci. Jest inicjatorką i organizatorką prestiżowych międzynarodowych konferencji językoznawczych oraz twórczynią i redaktorką serii wydawniczej w wydawnictwie Peter Lang (Berlin).

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    4 października 2024