Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z przyjemnością informujemy, że ks. dr hab. Alfred Wierzbicki, prof. UMCS otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia. Nominacja profesorska została przyznana na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 2 lutego 2024 roku.
Ks. prof. Alfred Wierzbicki jest obecnie pracownikiem badawczo-dydaktycznym Katedry Etyki w Instytucie Filozofii na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS. Wcześniej przez wiele lat był nauczycielem akademickim oraz kierownikiem Katedry Etyki na Wydziale Filozofii KUL. Wykładał także na kilku zagranicznych uczelniach, m.in.: we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych i Meksyku oraz odbył staż naukowo-badawczy w Notre Dame University w USA. Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych uzyskał w 2006 roku na podstawie zgromadzonego dorobku naukowego oraz rozprawy habilitacyjnej zatytułowanej „Filozofia a totalitaryzm. Augusta Del Nocego interpretacja kryzysu moderny.”
Na bogaty dorobek Księdza Profesora składają się m.in. liczne książki (np. „Bóg nie wyklucza”, „Stąd i stamtąd” „Wielkie tematy teologii”), około 200 prac naukowych, zbiory esejów, monografie filozoficzne, rozprawy i tomy poezji. W zakresie jego zainteresowań naukowych znajdują się m.in. różne zagadnienia etyczne, takie jak etyka w kulturze, etyka cnót, etyka społeczna i polityczna, etyka walki bez przemocy, a także filozoficzne źródła totalitaryzmów, aksjologia demokracji czy związki literatury z myślą etyczną.
Ksiądz Profesor jest członkiem licznych organizacji, m.in. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Nauczycieli, Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Archidiecezji Lubelskiej.
W latach 2006–2014 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Jana Pawła II KUL. Był redaktorem naczelnym międzynarodowego interdyscyplinarnego czasopisma naukowego „Ethos” oraz kilku serii wydawniczych, m.in. „Człowiek i moralność” czy „Świadkowie duchowego piękna”. Realizował programy i filmy dokumentalne o tematyce kulturalnej i religijnej oraz publikował felietony na łamach „Gazety Wyborczej”. Uczestniczył również w pracach zespołu ds. kodeksu etyki nauczycielskiej. Jest laureatem licznych nagród, m.in. polskiej nagrody literackiej – Nagrody Polskiego PEN Clubu w roku 2020 i Nagrody „Pontifici”, czyli "Budowniczemu mostów" w roku 2021 przyznawanej „za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich".
Serdecznie gratulujemy Księdzu Profesorowi otrzymanego tytułu oraz życzymy dalszych sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy naukowej i dydaktycznej.
źródło: Wydział Filozofii i Socjologii UMCS