Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czy komunikacja kobiet i mężczyzn różni się od siebie tak bardzo, jak sugerował John Gray w swojej głośnej książce pt. „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”? Czy mężczyźni rzeczywiście używają więcej wulgaryzmów niż kobiety? A może w młodym pokoleniu, w dobie uniformizacji, to kobiety sięgają po mocniejsze słowa, a stereotyp małomównego mężczyzny stanowi już przeszłość?
W dzisiejszym odcinku „Młodego Projektu” zapraszamy w podróż przez meandry współczesnego języka kobiet i mężczyzn. Naszą przewodniczką będzie prof. dr hab. Jolanta Szpyra-Kozłowska z Katedry Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego na Wydziale Filologicznym UMCS – autorka pierwszej w Polsce monografii o różnicach w języku młodych Polek i Polaków, pt. „Marsjanie i Wenusjanki? O języku młodych Polek i Polaków”.
W dzisiejszej rozmowie odkryjemy m.in.:
- jaki jest językowy portret młodego pokolenia – co różni sposób komunikacji młodych kobiet i mężczyzn;
- jak stereotypy płciowe przetrwały w języku i czy młodzi ludzie je powielają;
- różnice w tematach angażujących kobiety i mężczyzn;
- czy tradycyjny podział na „męskie” i „żeńskie” w języku jest obowiązujący;
- jak amerykańskie feministki zainspirowały badania nad językoznawstwem genderowym naszej rozmówczyni.
***
Młody Projekt to program, w którym rozmawiamy z pracownikami naszego uniwersytetu o ich najnowszych badaniach, odkryciach i pomysłach. Dotyczą one współczesnych problemów i przynoszą rozwiązania, które już dziś zmieniają rzeczywistość. Zapraszamy na nowe odcinki co tydzień w środę o 19:00 na antenę Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, a na powtórki w sobotę o 11:00. Rozmowa w formie podcastu jest też dostępna na Spotify.
Program realizuje Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS wraz z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.