Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Serdecznie zapraszamy na wydarzenie artystyczne prof. Jana Gryki pt. Małe Muzeum Drobnych Przejawów Sztuki 2022 - 2025 Ostatnia edycja, które będzie miało miejsce 26 kwietnia 2025 od godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej PASTULA (Poręby Kupieńskie). Wydarzeniu będą towarzyszyły wystawy, performance i nowe realizacje w MMDPS. Odbędzie się premiera filmu i promocja katalogu Małe Muzeum Drobnych Przejawów Sztuki, wyd. Wydział Artystyczny UMCS, Lublin 2024. Dr hab. Małgorzata Gorzelewska-Namiota prof. UMCS zaprezentuje premierowe prace podczas wystawy indywidualnej Podano do stołu.
PROGRAM WYDARZENIA
Wystawy towarzyszące:
Nowe realizacje w MMDPS:
Wystąpienia i performance:
Promocja katalogu:
Premiera filmu:
Dokładnie 3 lata temu 7 maja 2022 nastąpiło otwarcie Małego Muzeum Drobnych Przejawów Sztuki w Porębach Kupieńskich. Lokalizacja znalazła swoje miejsce w starym domu obok Galerii Sztuki Współczesnej Pastuła i uzyskała swój adres jako KUPNO 492A. Kustoszem tej nowej inicjatywy został Janek Pastuła, który pełnił już funkcję kuratora i kolekcjonera, ogrodnika i kucharza oraz montażysty i organizatora wszelkich wystaw w prowadzonej przez siebie galerii na końcu świata ale pod lasem i za łąką na której rezydują bociany a w nieistniejącym już jeziorku rechotały żaby. Organizował też wystawy zewnętrzne swojej kolekcji „Sammlung Pastula” i dodatkowo ów nieistniejący już staw zabezpieczał przed jego zaborczą siłą tsunami, które podjadało jego teren zwany ziemią, moją znaczy jego ZIEMIĄ. Zniknął rechot żab, więc i nadeszła pora ostatniej edycji, czyli końca tak dużej choć tak MAŁEJ inwestycji w skrócie nazywanej MMDPS. Katalog, który udało się wydać dzięki wkładowi finansowemu Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie w końcu 2024 roku jest świadectwem na istnienie w tym miejscu wód leczniczych wpływających na rozwój sztuki i śpiewu zwanego rechotem żab. Ów specyficzny zaśpiew został zarejestrowany w kilku filmach Anastasii Kashtalian ale w katalogu jego bytu się nie stwierdza, chyba nie da się go zapisać jako utwóru muzycznego opartego na graficznym zapisie nut a Penderecki już niestety nie żyje! Jednakże katalog oprócz, kilku autoironicznych wspomnień i konkluzji zawiera przede wszystkim rozwój tej tak ważnej instytucji i rejestruje w formie druku zwartego wszelkie zmiany, które wydarzyły się przez te lata. Fakt pozostaje faktem, że przed otwarciem MMDPS budynek ów chylił się ku upadkowi a przebywanie w jego obrębie, a szczególnie wewnątrz, groziło utratą jak nie życia to zdrowia! Stan obecny jest nieporównywalnie lepszy, zostały wzmocnione i otynkowane ściany zewnętrzne, zmieniona stolarka okienna oraz częściowo drzwiowa. Budynek wygląda już stabilnie. Niestety największe pomieszczenie wymaga remontu z powodu zawalającego się powoli sufitu. Stąd pojawił się pomysł ostatniej edycji MMDPS i towarzyszących mu wydarzeń efemerycznych, filmowych, wystawowych i realizacyjnych. Od maja 2022 roku w tej artystycznej inicjatywie wzięło udział kilkunastu artystów i artystek, którzy w znaczący sposób wpłynęli na zasoby materialne i „duchowe” tej instytucji nadając jej kolorytu, barwy wszelkiej i mocy sprawczej w kreatywnych poszukiwaniach.
24 maja 2025 roku nastąpi demontaż całkowity ekspozycji i rozpocznie się remont pomieszczeń muzealnych. Elementy możliwe do przeniesienia zostaną umieszczone tym razem w Lublinie w miejscu zwanym PATIO II, które jest częścią PROJEKTU ZANA 11, firmowanym przez Galerię KONT. W ciągu następnych lat być może kilku, los wszak przyszły jest nieznany, będzie powstawać na bazie Małego Muzeum Drobnych Przejawów Sztuki - NOVA WIEŻA „MERZBAU”*.
Tu tylko wspomnę, że muzeum owo powstało na bazie wcześniejszego Muzeum Drobnych Przejawów Mąki, które swoją siedzibę miało w Kol. Garbów 121 oficjalnie od 2000 roku do czasu przeniesienia do Poręb Kupieńskich. Status realizacji w Lublinie jest zatem pomysłem wstępnym i być może jego nazwa i forma jeszcze się wykrystalizuje zupełnie inaczej lub zakończy swój byt na amen.
Lublin 30.03.2025