Konferencja naukowa „Obraz społeczności chłopskich...”

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji naukowej Obraz społeczności chłopskich w piśmiennictwie, kulturze i sztuce Europy od starożytności do XX wieku organizowanej wspólnie przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytet Pedagogiczny KEN w Krakowie, która odbędzie się w dniach 16–17 kwietnia 2024 r. Miejsce obrad: Agit Hotel Congress & SPA, ul. Wojciechowska 29, Lublin.

Tematyka i program konferencji wpisuje się w nurt badań nad historią chłopów, ważny dla rozwoju nauk z zakresu szeroko pojętej humanistyki, socjologii, sztuki, itp. Podejmowane zagadnienia są istotne dla kształtowania się tożsamości kulturowej mieszkańców Europy oraz dyskursów prowadzonych w sferze publicznej. Założeniem organizatorów jest bowiem odtworzenie wizerunku chłopów, funkcjonującego w różnego rodzaju źródłach w poszczególnych epokach i regionach Starego Kontynentu. Podejście takie ma charakter nowatorski, bowiem do tej pory nie zostało gruntownie przebadane i opracowane.
 
Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny, a do udziału zaproszeni zostali znawcy tej tematyki reprezentujący różne środowiska naukowe z wiodących ośrodków akademickich i instytucji badawczych w kraju i zagranicy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in.: historycy, literaturoznawcy, kulturoznawcy, socjolodzy, politolodzy, prawnicy.
 
Tematyka sympozjum to efekt wieloletniej pracy badawczej pracowników Instytutu Historii UMCS. Wystarczy przywołać pionierskie publikacje prof. Grzegorza Jawora poświęcone problematyce ludności chłopskiej ziemi lubelskiej w okresie średniowiecza oraz studia nad osadnictwem wołoskim od średniowiecza po schyłek epoki nowożytnej. W ostatnich latach badania w tym zakresie prowadzi dr hab. Małgorzata Kołacz-Chmiel, autorka monografii o kobiecie chłopskiej w późnośredniowiecznej Małopolsce.
 
Konferencja jest realizowana i finansowana w ramach ministerialnego programu Doskonała Nauka II. Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy o zagadnieniach wpisujących się w ważny w ostatnim czasie trend w nauce historycznej, jakim są badania nad dziejami ludności chłopskiej. Problematyka związana z historią ludności chłopskiej w ostatnich latach jest coraz częściej podejmowanym tematem na gruncie polskich badań historycznych, socjologicznych, kulturoznawczych, literaturoznawczych, antropologicznych i innych. W ramach tych rozważań powstają zarówno prace stricte naukowe, jak i popularyzatorskie.
 
Rezultatem prowadzonych obrad będzie wydanie tekstów pokonferencyjnych w wysokopuntowanym periodyku „Res Historica”, afiliowanym przy Instytucie Historii UMCS w Lublinie. Artykuły zostaną opublikowane w języku angielskim oraz udostępnione w trybie otwartego dostępu w serwisie Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA.

 

 

 W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy!

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    9 kwietnia 2024