Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W 2024 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej świętuje osiemdziesiąt lat swojej naukowej podróży. Z czterech wydziałów - przyrodniczego, rolnego, weterynaryjnego i lekarskiego, które w 1944 r. zapoczątkowały działalność uniwersytetu, z czasem wyłoniło się trzynaście, tworząc dynamiczny ośrodek badań i rozwoju.
Dziś, w ramach wydziałów UMCS funkcjonują dwadzieścia trzy instytuty, reprezentujące różnorodne dyscypliny naukowe. Istotnym elementem w strukturze uczelni są także trzy szkoły doktorskie: Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych i Sztuki, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych oraz Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.
Pozycja UMCS nieustannie rośnie. Publikacje naszych pracowników w renomowanych periodykach, realizowane projekty badawcze, a także efektywna współpraca z jednostkami naukowo-badawczymi oraz środowiskiem społeczno-gospodarczym znacząco wpływają na nasze miejsce w świecie nauki.
Niebagatelne są również wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej. W ogłoszonym przez Ministra Edukacji i Nauki w 2021 r. wykazie przyznanych kategorii naukowych UMCS uzyskał: najwyższą kategorię A+ w dyscyplinie archeologia, wysoką kategorię naukową A w jedenastu dyscyplinach, w ramach dziesięciu dyscyplin przyznano kategorią B+, zaś kategorię B tylko w jednej.
Nasza pozycja w międzynarodowych rankingach, takich jak: Webometrics Ranking of World Universities, Research.com, The Center for World University Rankings czy Times Higher Education World University Rankings, potwierdza rosnące znaczenie UMCS na światowej scenie naukowej.
Pracownicy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej to nie tylko naukowcy, ale także kreatywni partnerzy biznesowi. Efektywna współpraca międzyinstytutowa i międzywydziałowa, tworzenie innowacyjnych centrów badawczych, które łączą naukowe badania podstawowe i aplikacyjne, a także działalność społeczno-edukacyjna, to elementy definiujące naszą misję.
Z przyjemnością prezentujemy cykl dwudziestu sześciu filmów, rzucających światło na różnorodność działań instytutów i szkół doktorskich UMCS. To nie tylko informacja, to zaproszenie do odkrywania fascynującego świata nauki.
Pierwszy film z cyklu przedstawia Instytut Muzyki (wchodzący w skład Wydziału Artystycznego UMCS), który prowadzi badania w dyscyplinie sztuki muzyczne. W strukturze instytutu znajdują się 3 katedry: Katedra Chóralistyki i Kształcenia Wokalnego, Katedra Pedagogiki Instrumentalnej i Teorii Muzyki, Katedra Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej oraz samodzielny zespół badawczy. Pracownicy instytutu posiadają znaczący dorobek artystyczny w takich obszarach, jak: dyrygentura chóralna i symfoniczna, wokalistyka klasyczna i jazzowa, instrumentalistyka klasyczna i jazzowa, teoria muzyki, kompozycja. Kadrę instytutu stanowią wielokrotnie nagradzani laureaci konkursów, festiwali krajowych i międzynarodowych. Inicjują oni liczne wydarzenia artystyczne, a także aktywnie uczestniczą w pracach m.in. Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Film zrealizowany przez Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS