Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W 2024 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej świętuje osiemdziesiąt lat swojej działalności. W ramach jubileuszu przygotowaliśmy cykl dwudziestu sześciu filmów prezentujących różnorodność działań instytutów i szkół doktorskich UMCS. Kolejny film z cyklu przedstawia Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS, działający w ramach Wydziału Filologicznego UMCS.
Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa jest jednym z największych instytutów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. W jego skład wchodzi 15 katedr: Katedra Anglistyki i Amerykanistyki, Katedra Edukacji Polonistycznej, Katedra Germanistyki, Katedra Hispanistyki, Katedra Historii Literatury Polskiej, Katedra Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego, Katedra Językoznawstwa Słowiańskiego, Katedra Lingwistyki Stosowanej, Katedra Literaturoznawstwa Słowiańskiego, Katedra Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego, Katedra Portugalistyki im. Luisa Lindleya Cintry, Katedra Romanistyki, Katedra Semantyki, Pragmatyki i Teorii Języka, katedra Tekstologii i Gramatyki Języka Polskiego, Katedra Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej oraz Pracownia Etnolingwistyczna im. Jerzego Bartmińskiego.
Badania prowadzone w Instytucie mieszczą się w zakresie dwóch dyscyplin naukowych: literaturoznawstwa i językoznawstwa. W dyscyplinie literaturoznawstwo przedmiotem badań jest szeroko pojęta, obejmująca wszystkie epoki od średniowiecza do współczesności, literatura polska, anglojęzyczna, frankofońska, hiszpańskojęzyczna, portugalskojęzyczna, włoska, niemiecka, białoruska, bułgarska, rosyjska, ukraińska oraz literatura jidysz. Badania literaturoznawców wychodzą poza sferę stricte naukową i wywierają wpływ na życie społeczne i kulturalne w kraju i za granicą. W dyscyplinie językoznawstwo prowadzone są badania w szerokiej perspektywie językoznawstwa ogólnego (w tym z uwzględnieniem metodologii kognitywnej, strukturalnej, generatywnej i kulturowej), stosowanego oraz porównawczego. Zakres badań obejmuje analizy osadzone w perspektywie zarówno synchronicznej, jak i diachronicznej i dotyczy wszystkich tradycyjnie wyróżnianych poziomów organizacji systemu językowego, takich jak fonologia, składnia, semantyka oraz tych wykraczających poza ten system w stronę związków języka z kulturą, historią, geografią, społeczeństwem (etnolingwistyka, socjolingwistyka, dialektologia, onomastyka).
Przy Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa działają 2 centra prowadzące ożywioną działalność kulturalną, naukową oraz dydaktyczną. Są to: Centrum Języka Portugalskiego/Camões oraz Centrum Brytyjskie UMCS.
Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS
Wydział Filologiczny UMCS
Film zrealizowany przez Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS