Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z radością informujemy, że polsko-słowacki zespół pod kierunkiem dr hab. Joanny Szadury, prof. UMCS (Wydział Filologiczny UMCS) uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszu Wyszehradzkiego na realizację projektu Oral History on 100th Anniversary of Comenius University Polish Philology (V4 Gen Mini-Grants, nr 12410034). W gronie wykonawców znaleźli się także: ze strony polskiej dr Damian Gocół (Wydział Filologiczny UMCS) i ze strony słowackiej dr Bożena Kotuła (Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie).
Celem projektu jest stworzenie archiwum historii mówionej, które będzie dokumentować 100 lat nauczania języka polskiego na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie.
W ramach przewidywanych w projekcie zajęć seminaryjnych i warsztatowych studenci ze Słowacji (Słowacy i Ukraińcy) i z Polski zyskają praktyczne umiejętności dotyczące metod pozyskiwania, archiwizowania, analizowania i przetwarzania ustnych relacji o przeszłości. Zostaną one wykorzystane do zebrania i opracowania wspomnień związanych z 100. rocznicą nauczania języka polskiego na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Bardzo ważny będzie dobór świadków przeszłości: osób starszych, pracowników i byłych studentów. Relacje pozyskiwać i nagrywać będą przedstawiciele młodego pokolenia (studenci) z Polski i Słowacji, co przyczyni się do współpracy międzypokoleniowej i międzynarodowej.
Realizacja zaplanowanych działań słowackich i polskich studentów będzie możliwa dzięki wieloletnim doświadczeniom lubelskiego środowiska naukowego w dziedzinie badań związanych z historią mówioną.
W programie planowane są dwie tygodniowe wizyty (jedna w Lublinie, jedna w Bratysławie), w trakcie których realizowane będą cele projektu. W projekt zaangażowanych będzie 20 studentów (po 10 osób ze strony polskiej i słowackiej w wieku od 18 do 23 lat) oraz po 2 opiekunów naukowych z każdego ośrodka.
Charakter/kategoria projektu: Linguistics and Culture Studies, Transnational Cooperation
Typ programu: Heritage and Remembrance
Działanie: Common histories
Zadanie: Teaching and learning
Adres strony internetowej funduszu: www.visegradfund.org
Kierownik projektu: dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS (UMCS, PL)
Jednostka koordynująca: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Filologiczny (Poland)
Partner: Univerzita Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta (Slovakia)
Wykonawcy: dr Damian Gocół (UMCS, PL), dr Bożena Kotuła (UK, SK)
Kwota dofinansowania: 10 000 €
źródło: Wydział Filologiczny UMCS