Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Serdecznie zapraszamy na kolejną prelekcję przygotowaną w ramach cotygodniowych spotkań organizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego.
Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia (najbliższy czwartek) o 17.15. Naszym kolejnym Gościem będzie mgr Dorota Filipiak, która podczas odczytu „Gdzie jest Podlasie? Od mapy do literatury, od Glogera do Stasiuka”, opowie o Podlasiu historycznym i współczesnym oraz sposobach opisywania, poznawania i popularyzacji regionu. Spotkanie będzie połączone z promocją wydawnictwa Paśny Buriat, w tym wydanej w 2024 roku książki Prelegentki „Bug z Tobą. Historie o życiu i śmierci na wsi nadbużańskiego Podlasia”.
Miejsce spotkania: Aula na Wydziale NoZiGP UMCS w Lublinie (I piętro, Al. Kraśnicka 2D). Wstęp wolny!
O prelekcji
Nadbużańskie Podlasie to region, do którego przed wiekami ciągnęli osadnicy z Mazowsza, Litwy i Rusi. Tam w małych wsiach unici modlili się w swoich ubogich cerkiewkach, w miasteczkach Żydzi prowadzili niewielkie interesy, a arystokracja budowała pałace i folwarki. Tam w nazwiskach mieszkańców ukryta jest opowieść o wielokulturowości, a lokalne cmentarze są kronikami wielkich wojen, powstań i kataklizmów. Te małe historie przetrwały głównie w rodzinnych przekazach. Znaleźli się jednak i tacy, którzy przybywali – i wciąż przybywają – z zewnątrz i uwiedzeni przez Bug opisują tę niezwykłą, a wciąż mało znaną krainę.
Autorka książki „Bug z Tobą” jest jedną z uwiedzionych. Będąc zwolenniczką mikropodróży i mikrohistorii, uważa, że lokalna, skupiona na tym, co najbliższe obserwacja z punktu widzenia małej wsi w małej gminie na wschód od Warszawy, niedostrzeganej przez historię i geografię głównego nurtu, pozwala jej zobaczyć więcej szczegółów. Autorka oddaje również hołd regionalistom – archeologom i strażnikom lokalnej przeszłości – i przygląda się mechanizmom lokalnej pamięci. Jednocześnie nie ucieka od problemów współczesności, obserwuje zmiany zachodzące w najbliższej okolicy, które są częścią wielkich globalnych zmian społecznych, gospodarczych i klimatycznych.
Szukając śladów przeszłości, buduje fundament dla swojego świadomego bycia i życia po wyprowadzce ze stolicy do małej wsi. Słucha opowieści sąsiadów i czyta książki, a potem rusza w teren, tworząc swoją mapę nadbużańskiego Podlasia.
Prelegentka opowie o wędrowaniu śladem książek poświęconych Podlasiu – tych całkiem współczesnych, jak i tych, które napisano przed stu i więcej laty.
Dorota Filipiak
Warszawianka z urodzenia, studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią Europy Środkowej. Najchętniej podróżuje na Słowację, Węgry, a przede wszystkim do Rumunii. Jest popularyzatorką wiedzy o Rumunii oraz autorką artykułów o węgierskiej i rumuńskiej kulturze, historii i literaturze. Współpracuje z „Krainą Bugu”, gdzie publikuje teksty o Podlasiu. Mieszka w Warszawie i we wsi nad Bugiem. Za książkę "Rumunia. Pęknięte lustro Europy" otrzymała Nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego za najlepszy podróżniczy debiut roku.
źródło: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS