Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W 2022 r. najwięcej energii elektrycznej w całej Unii Europejskiej wygenerowały elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. W Polsce coraz częściej w debacie publicznej podejmuje się kwestię odnawialnych źródeł energii, a eksperci przede wszystkim stawiają pytanie - gdzie budować elektrownie wiatrowe? Portal Barbary Czausz, studentki Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej może im pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Członkini Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków GeoIT, działającego na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, Barbara Czausz opracowała poglądowy portal, ukazujący potencjalne lokalizacje pod budowę elektrowni wiatrowych w Polsce pod względem różnych odległości od zabudowań: 500 m, 700 m oraz 1000 m. Ponadto w analizie zostały uwzględnione odległości od istniejących już wiatraków, obszarów chronionych, lasów, rzek i jezior oraz linii elektroenergetycznych wysokiego i najwyższego napięcia. Studentka stworzyła aplikację na podstawie bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k).
Zachęcamy do zapoznania się z portalem.