Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
fot. Michał Zbytniewski
W erze cyfrowej problem fałszerstw i oszustw dotyka coraz więcej branż, dlatego poszukuje się coraz bardziej efektywnych metod zabezpieczania przedmiotów i danych. Jedną z tych metod jest znakowanie przedmiotów za pomocą DNA. W najnowszym odcinku Młodego Projektu gościmy dr. Marka Miśkiewicza z Instytutu Informatyki i Matematyki UMCS, który specjalizuje się w zaawansowanych technologiach znakowania przedmiotów za pomocą DNA.
Z dzisiejszego odcinka dowiesz się:
- Na czym polega znakowanie przedmiotów za pomocą DNA
- Czy znakowanie za pomocą DNA jest bezpieczne i co się stanie, kiedy je... zjemy
- Co to znaczy, że w 1 g DNA mieści się 455 eksabajtów danych
- Czy ta nowoczesna technologia pokona fałszerzy i oszustów
- Czy znakowanie za pomocą DNA można przeprowadzić w domowych warunkach
- Czy w przyszłości za pomocą DNA będzie można połączyć świat materialny ze światem cyfrowym w metawersum
- Na czym polega Human Genome Project, który pochłonął 3 miliardy dolarów
- Ile kosztuje 1 nukleotyd genomu i czy obecnie można sobie zamówić własny fragment DNA
Zapraszamy w fascynującą podróż do świata z pogranicza bioinżynierii, biologii molekularnej i informatyki dziś o 19:00. Rozmowę poprowadzi dr Dorota Walczak z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.
***
Młody Projekt to program, w którym rozmawiamy z pracownikami naszego uniwersytetu o ich najnowszych badaniach, odkryciach i pomysłach. Dotyczą one współczesnych problemów i przynoszą rozwiązania, które już dziś zmieniają rzeczywistość. Zapraszamy na nowe odcinki co tydzień w środę o 19:00 na antenę Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, a na powtórki w sobotę o 11:00. Rozmowa w formie podcastu jest też dostępna na Spotify.
Program realizuje Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS wraz z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.