Co Polacy mówią o sobie? Nowe dane Europejskiego Sondażu Społecznego

Czy wiesz, że Polacy deklarują najwyższy poziom szczęścia i zadowolenia z życia od 2002 roku? Niemal 90% badanych dobrze radzi sobie przy obecnym poziomie dochodu gospodarstwa domowego, z czego mniej niż jedna piąta (17%) żyje w dostatku. Polki czują się najbardziej kobieco w porównaniu z przedstawicielkami 23 badanych krajów, a Polacy w poczuciu męskości ustępują jedynie Słowakom. Opublikowano nowe dane Europejskiego Sondażu Społecznego.

Mamy już wgląd w najbardziej aktualny krajobraz naszego społeczeństwa. Zespół socjologów z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie informuje o dostępności najnowszych danych z Europejskiego Sondażu Społecznego.

Europejski Sondaż Społeczny to jedyne badanie opinii publicznej, które od 23 lat ilustruje zmiany światopoglądowe w krajach Europy. Właśnie opublikowano dane z 11 rundy. Badanie zrealizowano na przełomie 2023 i 2024 roku na grupie 1442 Polaków w wieku 15+ podczas badań terenowych metodą twarzą w twarz.

Sondaż przynosi odpowiedzi na pytania dotyczące fundamentalnych wymiarów społecznych, w tym ludzkich wartości, preferencji politycznych czy charakterystyki społeczno-demograficznej obywateli 24 krajów.

Z sondażu dowiesz się m.in. tego:

  • Jak Polacy oceniają sytuację materialną swojego gospodarstwa domowego?
  • Jak bardzo Polacy są szczęśliwi i usatysfakcjonowani z życia?
  • Jakie mają poglądy polityczne i jak bardzo są aktywni politycznie?
  • Jak wygląda religijność Polaków?
  • Co Polki i Polacy sądzą na temat imigracji?

Naukowcy zapraszają do samodzielnego przeszukiwania danych w przeglądarce, jak i zgłaszania pytań dotyczących charakterystyki polskiego społeczeństwa.

Link: Europejski Sondaż Społeczny
Kontakt: ess@ifispan.edu.pl

Trzy ciekawostki z najnowszej edycji Europejskiego Sondażu Społecznego:

Jak Polacy oceniają sytuację materialną swojego gospodarstwa domowego?

Obecnie niemal 90% badanych dobrze radzi sobie przy obecnym poziomie dochodów w gospodarstwie domowym, z czego mniej niż jedna piąta (17%) żyje w dostatku. Są to najlepsze wyniki od pierwszej rundy Europejskiego Sondażu Społecznego w 2002 roku, gdy analogiczne dane wynosiły kolejno 55% i 5%.

Jak bardzo Polacy są szczęśliwi i usatysfakcjonowani z życia?

Polaków zapytano o to, jak bardzo, w skali od 0 do 10, czują się szczęśliwi, a także w osobnym pytaniu, czy są zadowoleni ze swojego życia. Z badania wynika, że 77% Polaków jest bardzo szczęśliwych, a 74% bardzo zadowolonych z życia (odpowiedzi od 7 do 10 na skali). To najlepsze wyniki od początku badania, czyli od 2002 roku, kiedy odsetki wyniosły kolejno: 53% i 45%. Pod względem ogólnego szczęścia Polacy znajdują się na 14 miejscu, a w przypadku zadowolenia z życia jest to 13 pozycja na tle 24 krajów uczestniczących w badaniu.

Jak bardzo męsko czują się Polacy i jak bardzo kobieco czują się Polki?

Trzy czwarte Polek (75%) deklaruje, że czuje się bardzo kobieco i jest to najwyższy odsetek wśród wszystkich państw biorących udział w badaniu. W przypadku mężczyzn odsetek czujących się bardzo męsko wynosi 76% i jest to drugi w kolejności wynik — Polacy ustępują w tym względzie tylko Słowakom (77%).

Europejski Sondaż Społeczny jest realizowany w ramach europejskiego konsorcjum infrastruktury badawczej (ang. European Research Infrastructure Consortium) w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. To oznacza, że badanie ma status przedsięwzięcia naukowego o dużym znaczeniu dla rozwoju Europy.

Realizacja Europejskiego Sondażu Społecznego w Polsce jest możliwa dzięki finansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Polską edycję ESS realizuje konsorcjum w składzie: Instytut Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, Instytut Socjologii UMCS w Lublinie i Instytut Socjologii UŁ w Łodzi. Badanie prowadzi zespół w składzie: dr Dariusz Przybysz, dr Jakub Adamski, dr Katarzyna Grzeszkiewicz-Radulska, dr Katarzyna Kopycka, dr Kamil Filipek, dr hab. Jarosław Chodak, mgr Michał Błaszczykowski. Narodowym koordynatorem badania jest dr Michał Kotnarowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Po stronie UMCS projekt realizują: dr hab. Jarosław Chodak (Instytut Socjologii, Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS) - koordynator na UMCS, dr Kamil Filipek (Instytut Socjologii, Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS), mgr Patrycja Winiarczyk (Szkoła Doktorska Nauk Społecznych) - obsługa medialna projektu.

Źródło: pro science

źródło: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,38,co-polacy-mowia-o-sobie-nowe-dane-europejskiego-sondazu-spolecznego,162547.chtm

 

Wszystkie aktualności

Data dodania
14 marca 2025