Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
9 stycznia 2025 roku (najbliższy czwartek) o godz. 17.15 zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie organizowane w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym Gościem będzie mgr Stanisław Sieradzki, który podczas swojej prelekcji „Bieszczady – fenomen społeczny”, przybliży nam specyfikę tego popularnego turystycznie regionu.
Na spotkanie zapraszamy do Auli Wydziału NoZiGP UMCS (al. Kraśnicka 2D w Lublinie, I piętro). Wstęp wolny! Zapraszamy!
O prelekcji od Autora
Po II wojnie światowej Bieszczady były krainą całkowicie wyludnioną i zdewastowaną. Jest to w naszych czasach zjawisko wyjątkowe i jedyne takie w Europie. Autor przedstawi proces wyludnienia Bieszczadów i jego powtórne zaludnienie i zagospodarowanie. Jest to niewątpliwie zjawisko, które można określić fenomenem społecznym.
Stanisław Sieradzki
Z wykształcenia geolog (ukończone studia na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe na AGH w Krakowie), zawodowo zajmował się poszukiwaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce, obecnie emeryt. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku oraz funkcję Przewodniczącego Delegatury Wschodnio-Karpackiej Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK, członek Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK, przewodnik beskidzki, pilot wycieczek, Instruktor Przewodnictwa, Instruktor Krajoznawstwa Polski, Przodownik Turystyki Górskiej PTTK, kierownik kursów przewodnickich, członek Podkarpackiej Komisji Egzaminacyjnej Przewodników Górskich, wieloletni kierownik, a później komandor Ogólnopolskich Bieszczadzkich Rajdów Narciarskich. Organizator rajdów górskich w Karpaty Wschodnie. Największą jego pasją są Bieszczady oraz wyprawy górskie w najodleglejsze zakątki świata – zdobywał szczyty w Alpach, Karpatach, Himalajach, Andach, Kaukazie, Apeninach, Pirenejach, Kordylierach, na Bałkanach, w Górach Skandynawskich, w Górach Betyckich, w Górach Atlasu, a nawet na Grenlandii i Nowej Zelandii.
źródło: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS