Badacze z Instytutu Nauk o Kulturze prestiżową nagrodą

Decyzją jury 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla" 2023 Narodowego Instytutu Muzeów, 2,5-letni projekt, którego koordynatorką naukową była dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS (Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego INoK ), uzyskał najwyższą nagrodę – Grand Prix oraz nagrodę w kategorii projektów naukowo-badawczych.

Decyzją jury 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla" 2023 Narodowego Instytutu Muzeów 2,5-letni projekt, którego koordynatorką naukową była dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS, uzyskał najwyższą nagrodę – Grand Prix oraz nagrodę w kategorii projektów naukowo-badawczych.

Projekt „Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny” realizowany był w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej w latach 2021-2023 pod kierownictwem dr Jolanty Dragan, kustosz z MKL.

Warto nadmienić, że dr J. Dragan stopień doktora kulturoznawstwa uzyskała w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS. W trakcie trwania projektu Dyrektorem Muzeum została zaś Katarzyna Dypa – absolwentka kulturoznawstwa UMCS.

UDZIAŁ PRACOWNIKÓW I WSPÓŁPRACOWNIKÓW INoK W PROJEKCIE:

Dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS – współautorka koncepcji, wniosku o dofinansowanie, narzędzi badawczych, współredaktorka tomu, autorka rozdziału. 

Prof. K. Smyk uczestniczyła w gali wręczenia nagród w Muzeum Architektury we Wrocławiu 22 maja 2024 roku. Była to też okazja do spotkania z Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Hanną Wróblewską, z którą prof. K. Smyk pracowała nad projektem ustawy o statusie artysty zawodowego w latach 2017-2018 w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury.

To już trzeci projekt realizowany przez MKL w Kolbuszowej pod kierunkiem naukowym prof. K. Smyk. Wszystkie trzy zostały zauważone w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w kategorii projektów naukowo-badawczych:

  • projekt o kulinariach Puszczy Sandomierskiej otrzymał wyróżnienie za 2016 rok,
  • projekt o kolędowaniu na Rzeszowszczyźnie – nagrodę Sybillę za 2019 rok.

Dr Beata Maksymiuk-Pacek – kwerenda biblioteczna, autorka rozdziału. 

Dr hab. Mariola Tymochowicz, prof. UMCS – autorka rozdziału. 

Dr Alicja Baczyńska-Hryhorowicz (b. doktorantka K. Smyk, stopień uzyskała w INoK) – transkrypcje tekstów prozy.

Prof. dr hab. Jan Adamowski (prof. emeritus INoK) – jeden z recenzentów publikacji.

O projekcie, publikacja do pobrania: http://www.muzeumkolbuszowa.pl/las-w-zyciu-i-kulturze-mieszkancow-rzeszowszczyzny

Fot. Narodowy Instytut Muzeów: https://www.facebook.com/NarodowyInstytutMuzeow 

Źródło: Badacze z Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego INoK z prestiżową nagrodą!

źródło: Wydział Filologiczny UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    7 czerwca 2024