Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Praktycznie straciliśmy naturalne ciemne niebo nad Polską. Tak wynika z raportu Light Pollution Think Tank i Centrum Badań Kosmicznych PAN, pierwszego takiego dokumentu, który kompleksowo diagnozuje stopień zanieczyszczenia światłem w naszym kraju. W dzisiejszym odcinku Młodego Projektu rozmawiamy z jednym z twórców raportu – dr. Grzegorzem Iwanickim z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS i Light Pollution Think Tank, prywatnie wielkim pasjonatem rozgwieżdżonego nieba.
Nasz gość tłumaczy m.in. dlaczego naturalna ciemność nocy jest ważna i jak możemy o nią zadbać; czym grozi bombardowanie nas sztucznym oświetleniem, zwłaszcza podczas snu; jak w prosty sposób sprawdzić, czy w naszej sypialni nie jest za jasno, gdy kładziemy się spać. A ponieważ rozmawiamy w okresie okołoświątecznym, nie może zabraknąć pytania o oświetlenie domów i ulic tysiącem kolorowych lampek. Czy można je pogodzić z troską o klimat? Rozmowę prowadzi dr Dorota Walczak z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.
***
Młody Projekt to program, w którym rozmawiamy z pracownikami naszego uniwersytetu o ich najnowszych badaniach, odkryciach i pomysłach. Dotyczą one współczesnych problemów i przynoszą rozwiązania, które już dziś zmieniają rzeczywistość. Zapraszamy na nowe odcinki co tydzień w środę o 19:00 na antenę Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, a na powtórki w sobotę o 11:00. Rozmowa w formie podcastu jest też dostępna na Spotify.
Program realizuje Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS wraz z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.