Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Lęk przed wojną i myślenie o wojnie są wśród młodych dorosłych zjawiskiem powszechnym. Około 1/3 z nich wykazuje wysoki poziom lęku związanego z wojną, a osoby mieszkające bliżej Ukrainy doświadczają silniejszych reakcji lękowych, ale też w większym stopniu legitymizują zachowania związane z agresją interpersonalną. Tak wynika z badań, których współautorką jest dr Magdalena Boczkowska z Instytutu Pedagogiki UMCS, i którą gościmy w dzisiejszym odcinku „Młodego Projektu”.
O czym będziemy rozmawiać?
- O nastrojach i emocjach młodych ludzi i o tym, co one mówią o naszym społeczeństwie;
- O tym, jak ciągłe narażenie na informacje o konfliktach wojennych wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne;
- O rosnącej społecznej akceptacji agresji interpersonalnej, która polega na tym, że zachowania agresywne przestają być potępiane w otoczeniu, a zaczynają być akceptowane, bagatelizowane, uznawane za zrozumiałe, a nawet usprawiedliwiane;
- O tym, dlaczego niektórzy ludzie są w pewnych okolicznościach skłonni do agresji, podczas gdy inni reagują zupełnie inaczej;
- Jak wzmacniać u siebie rezyliencję, czyli odporność psychiczną;
- Jak z wyzwaniami dzisiejszego świata radzi sobie nasza rozmówczyni, co jej pomaga zachować równowagę w codziennym życiu.
Zapraszamy na premierę rozmowy dziś o 19:00. Spotkanie poprowadzi dr Dorota Walczak z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.
***
Młody Projekt to program, w którym rozmawiamy z pracownikami naszego uniwersytetu o ich najnowszych badaniach, odkryciach i pomysłach. Dotyczą one współczesnych problemów i przynoszą rozwiązania, które już dziś zmieniają rzeczywistość. Zapraszamy na nowe odcinki co tydzień w środę o 19:00 na antenę Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, a na powtórki w sobotę o 11:00. Rozmowa w formie podcastu jest też dostępna na Spotify.
Program realizuje Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS wraz z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.