Czy AI pomoże w kryzysie zdrowia psychicznego?| dr Marcin Rządeczka| MŁODY PROJEKT

Jak sztuczna inteligencja pomoże we wspieraniu osób neuroróżnorodnych i czy zastąpi terapeutów? Czy duże modele językowe ulegają stereotypom? Jak to możliwe, że chatboty terapeutyczne radzą sobie gorzej z uprzedzeniami niż chatboty ogólnego zastosowania? Czy sztuczna inteligencja potrafi już wczuwać się w emocje człowieka? A także do czego można ją wykorzystać w codziennym życiu?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr. Marcinem Rządeczką – wykładowcą akademickim na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS oraz członkiem zespołu badawczego w IDEAS NCBR. Choć z wykształcenia jest historykiem i filozofem, z powodzeniem eksploruje cyfrowe ekosystemy, w których bada chatboty, sztuczną inteligencję i nowoczesne technologie, bo –  jak sam stwierdza – „pozostawanie w bardzo wąskim obszarze zwykle prowadzi do inwolucji poznawczej, czyli kto stoi w miejscu, ten tak naprawdę się cofa”. Rozmowę prowadzi dr Dorota Walczak z Biura Promocji i Popularyzacji UMCS.

***

Młody Projekt to program, w którym rozmawiamy z pracownikami naszego uniwersytetu o ich najnowszych badaniach, odkryciach i pomysłach. Dotyczą one współczesnych problemów i przynoszą rozwiązania, które już dziś zmieniają rzeczywistość. Zapraszamy na nowe odcinki co tydzień w środę o 19:00 na antenę Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, a na powtórki w sobotę o 11:00. Rozmowa w formie podcastu jest też dostępna na Spotify.

Program realizuje Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS wraz z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.

    Webinary i podcasty

    Data dodania
    14 stycznia 2025