Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W Korei dyskutuje się o nadaniu sztucznej inteligencji osobowości prawnej, a w Japonii o tym, czy jest ona jedynie narzędziem, czy może jednak czymś więcej?
W dzisiejszym odcinku Młodego Projektu rozmawiamy z dr Elżbietą Szulc-Wałecką z Katedry Administracji Publicznej (Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS), która dołączyła niedawno do Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji i przybliży nam w związku z tym kilka ciekawych kwestii związanych ze sztuczną inteligencją, jak np.:
- do czego wykorzystuje się sztuczną inteligencję w administracji różnych państw (odciążenie sygnalizacji świetlnej, monitorowanie korków w mieście czy kontrolowanie poziomu zanieczyszczeń w rzekach to tylko niektóre z zastosowań);
- czy pracodawcy będą sięgać po sztuczną inteligencję, żeby zastąpić w pracy człowieka;
- jak Polska wypada na tle innych krajów, jeśli chodzi o rozwój i zastosowanie sztucznej inteligencji;
- jakie będą konsekwencje zepchnięcia Polski do drugiej ligi technologicznej (Tier 2) przez administrację prezydenta Bidena? Co to dla nas oznacza i co możemy zrobić, by nie zostać na stałe w drugiej lidze rozwiązań technologicznych;
- co z tym wszystkim ma wspólnego chiński startup DeepSeek?
A także czym zajmuje się Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji, do której została powołana nasza dzisiejsza rozmówczyni?
Rozmowę poprowadzi dr Dorota Walczak z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy dziś o 19:00.
***
Młody Projekt to program, w którym rozmawiamy z pracownikami naszego uniwersytetu o ich najnowszych badaniach, odkryciach i pomysłach. Dotyczą one współczesnych problemów i przynoszą rozwiązania, które już dziś zmieniają rzeczywistość. Zapraszamy na nowe odcinki co tydzień w środę o 19:00 na antenę Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, a na powtórki w sobotę o 11:00. Rozmowa w formie podcastu jest też dostępna na Spotify.
Program realizuje Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS wraz z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.