Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 24-29 kwietnia 2023 r. Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski oraz dr Taras Bondarenko uczestniczyli w wizycie zagranicznej w Taszkiencie. Głównym wydarzeniem było Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu w Tashkent State University of Economics, w ramach którego władze rektorskie z obu państw omawiały kwestie związane ze współczesnymi wyzwaniami szkolnictwa wyższego, internacjonalizacją i możliwościami poszerzenia wzajemnej współpracy.
Obrady plenarne, stanowiące pierwszą część Forum, umożliwiły stronom zaprezentowanie potencjału obu krajów i określenie wzajemnych oczekiwań oraz nowych partnerstw i możliwości. Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Uzbekistanie Radosław Gruk, zwracająć uwagę na dobre stosunki między Polską a Uzbekistanem, zachęcił do pogłębienia współpracy pomiędzy uczelniami. Obecnie w Polsce studiuje bowiem ponad 3000 studentów z Uzbekistanu, co stanowi dość liczną grupę studentów zagranicznych.
Podczas wystąpeń rektorzy dzielili się swoim doświadczeniem nt. współpracy międzynarodowej, rozmawiali o możliwych obszarach współpracy polsko-uzbeckiej, potencjale naukowo-badawczym i dydaktycznym, wspólnych projektach, wizytach studyjnych, a także podwójnym dyplomowaniu, tworzeniu konsorcjów uniwersytetów i dobrych praktykach w dziedzinie internacjonalizacji.
Drugą część Forum stanowiły obrady przy „okrągłych stołach”. Podczas tego spotkania Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski zaprezentował potencjał i możliwości naszej uczelni, obszary potencjalnej współpracy m.in. w obszarze kształcenia, perspektywy wymiany akademickiej i badań naukowych.
Wydarzeniem towarzyszącym Forum w Taszkencie były „Prezentacje polskich uczelni”, podczas których dr Taras Bondarenko zaprezentował ofertę edukacyjną UMCS oraz unikatowe możliwości studiowania dla uzbeckiej młodzieży, które proponuje nasz uniwersytet w ramach konkursu "Talenty na UMCS". Stoisko naszej uczelni cieszyło się dużym zainteresowaniem.
W Ambasadzie RP w Uzbekistanie odbyło się także spotkanie rektorów z Ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Uzbekistanie Radosławem Grukiem oraz z Polonią mieszkającą w Taszkencie.
Drugim dużym wydarzeniem, w którym uczestniczyła delegacja UMCS, była międzynarodowa konferencja rankingowa IREG 2023 – jedno z najważniejszym na świecie spotkan nt. rankingów akademickich. Tematyką konferencji były wyzwania w świecie rankingów w obliczu ogromnych globalnych doświadczeń, takich jak kryzys klimatyczny, pandemia i rosyjska wojna z Ukrainą, co też ma wpływ na szkolnictwo wyższe. Rankingi uczelni nie istnieją w próżni, aby były miarodajne, muszą odzwierciedlać zmiany zachodzące w szkolnictwie zarówno w skali globalnej, jak i regionalnej. Podczas konferencji IREG 2023 odbywały się dyskusje na ten temat.
Kolejnym etapem wizyty zagranicznej były spotkania z rektorami uczelni uzbeckich w Samarkandzie i prezentacja oferty edukacyjnej UMCS dla maturzystów Samarkandy. Należy także wspomnieć o owocnych obradach i spotkaniach na uczelniach, a także o podpisaniu przez Rektora UMCS prof. Radosława Dobrowolskiego listów intencyjnych, ustalających zakres przyszłej kooperacji, oraz porozumień o współpracy z uzbeckimi uczelniami, m.in. z Samarkand State Institute of Foreing Languages i Samarkand State University.
Organizatorami wydarzenia były: Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Konferencja Rektorów Uzbekistanu, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Uzbekistanie, Ambasada Republiki Uzbekistanu w Polsce oraz Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”. Patronat nad wizytą objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki w Polsce oraz Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacyjności Republiki Uzbekistanu.
Fot. Taras Bondarenko