Aktualności

Publikacja neuroinformatyków z UMCS wśród 23 najlepszych artykułów z ostatnich dwóch lat według „Frontiers”

Artykuł pt. Analysis of Decision-Making Process Using Methods of Quantitative Electroencephalography and Machine Learning Tools autorstwa dr. hab. Grzegorza Marcina Wójcika, prof. Uczelni i jego zespołu jest ostatnim z cyklu artykułów podsumowujących kilkuletnią współpracę Katedry Neuroinformatyki i Inżynierii Biomedycznej UMCS z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

W kwietniu 2021 r. wspomniany tekst został uznany za jeden z 23 najbardziej znaczących artykułów złożonych do prestiżowego czasopisma „Frontiers in neuroinformatics” w ostatnich dwóch latach i znalazł się w specjalnym zbiorze „Editors Pick’s 2021”. Zbiór ten ma na celu wskazanie społeczności naukowej badań wykazujących znaczny postęp w teorii, eksperymencie i metodologii z zastosowaniem do ważnych problemów, a także uznanie wysoce zasłużonych autorów.

W artykule autorstwa prof. Grzegorza Wójcika i jego zespołu została poruszona problematyka podejmowania decyzji w warunkach stresu przez osoby zdrowe oraz z zaburzeniami. Modele aktywności mózgu zbudowane na podstawie algorytmów uczenia maszynowego pozwalają przewidzieć decyzje podejmowane przez uczestników badania wyłącznie na podstawie analizy aktywności elektrycznej kory mózgu. Ponadto stosując algorytmy lokalizacji źródeł w elektroencefalografii gęstej matrycy, autorzy potwierdzili eksperymentalnie istotny udział ciała migdałowatego oraz występowanie markerów w aktywności bioelektrycznej kory czuciowo-ruchowej związanych z podejmowaniem decyzji podczas rozwiązywania testu Iowa Gambling Task. Zachowania te były postulowane od lat 90. XX w. m.in. przez prof. Antónia Damásio.

W najbliższej przyszłości zespół prof. Grzegorza Wójcika zamierza skoncentrować się na badaniach oceny wiarygodności oraz wpływu stanu głębokiej relaksacji na aktywność elektryczną kory mózgu podjętych we współpracy z Uniwersytetem SWPS oraz Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych w Warszawie.

Wojcik, Grzegorz M., et al. "Analysis of decision-making process using methods of quantitative electroencephalography and machine learning tools."Frontiers in neuroinformatics” 13 (2019): 73.

    Aktualności

    Autor
    Małgorzata Lipczyńska
    Data dodania
    14 kwietnia 2021