Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
21 maja 2024 r. w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem odbyła się uroczysta promocja książki „Parergon jako metafora współczesnego świata” (red. Teresa Pękala, Roman Kubicki), wydanej nakładem Wydawnictwa UMCS.
Prezentację publikacji zorganizowano po przedstawieniu O!PERETKA wg Witolda Gombrowicza, w reżyserii Andrzeja S. Dziuka. W spotkaniu autorskim – moderowanym przez dyrektora Teatru Andrzeja Dziuka oraz redaktor tomu prof. dr hab. Teresę Pękalę – udział wzięli autorzy artykułów, aktorzy teatru oraz publiczność zgromadzona na przedstawieniu.
Książka Parergon jako metafora współczesnego świata jest zbiorową monografią. Jak pisze recenzentka tomu dr hab. Anna Kawalec, prof. KUL, „dotyczy metafory, przestrzeni dzieła, nexusu aktu twórczego, parergonu i ergonu, ale właściwie ludzkiej potrzeby całościowego oglądu świata i umiejscowienia siebie w świecie. Jest książką estetyczną, metafizyczną i etyczną. Jest książką o myśleniu i koncepcjach, ale też o doświadczeniu i przeżywaniu świata. […] wyraźnie widoczna jest inklinacja do przekraczania ontologicznego ujęcia świata i poszukiwania wymiaru doświadczenia egzystencjalnego jako klucza do interdyscyplinarnego dialogu pomiędzy filozofią i estetyką a innymi naukami, jak neurobiologia, nauki o kulturze i teorie sztucznej inteligencji”.
Publikacja jest dziewiątym tomem serii tematycznej poświęconej interdyscyplinarnym zagadnieniom estetyki, redagowanej przez prof. dr hab. Teresę Pękalę z Katedry Estetyki i Filozofii Kultury UMCS – dwa ostatnie tomy były redagowane wraz z prof. dr. hab. Romanem Kubickim z UAM w Poznaniu.
Monografia spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony zgromadzonych gości i wzbudziła żywe zainteresowanie.
Fot. Krzysztof Trojnar