Aktualności

O mokradłach zachodniego Polesia w prestiżowym, międzynarodowym czasopiśmie

Mokradła zachodniego Polesia stanowią ważną ostoję różnorodności biologicznej, a jednocześnie są wyjątkowo wrażliwe na przekształcenia środowiska i zmiany klimatu. Działalność człowieka na tym obszarze przez ostatnie pięćdziesiąt lat transformacji spowodowała nieodwracalne zmiany w siedliskach pierwotnych mokradeł. Efektem jest utrata wielu zbiorowisk roślinnych i gatunków roślin oraz zwierząt.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i Centrum Badań Klimatu i Środowiska (Centrum CeReClimEn) UMCS przeprowadzili analizę długoterminowych zmian z lat 1950–1970 i 2000–2020, aby ocenić wpływ procesów transformacyjnych z wykorzystaniem wskaźników ekologicznych. Jednym z autorów analizy jest dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, Dyrektor Centrum CeReClimEn UMCS.

Największe zmiany w występowaniu zbiorowisk roślinnych i rzadkich gatunków roślin w ciągu półwiecza zaszły na Krowim Bagnie, natomiast najmniejsze - na Bagnie Bubnów, będącym częścią Poleskiego Parku Narodowego. Na wszystkich obszarach zwiększyła się żyzność siedlisk i zmniejszyła się ich wilgotność. Tendencja spadkowa jest najbardziej widoczna w zmniejszających się populacjach ptaków, obserwowanych na badanych obszarach. Wyniki potwierdzają, że niska presja antropogeniczna i wczesne działania ochronne oznaczają wzrost różnorodności gatunków i zbiorowisk roślinnych. Priorytetem jest zachowanie różnorodności biologicznej tych bezcennych w przyrodzie obszarów. Wyniki pokazują także, że kluczowym warunkiem jest zatrzymanie utraty wody z tych terenów.

Więcej informacji w prestiżowym międzynarodowym czasopiśmie Global Ecology and Conservation.

Kulik, M., Urban, D., Grzywaczewski, G., Bochniak, A., Grzywna, A., & Sender, J. (2024). Half a century of wetland degradation: the present state and trends of changes in Western Polesie Long-term wetland degradation. Global Ecology and Conservation, e03324.

Half a century of wetland degradation: the present state and trends of changes in Western Polesie - Long-term wetland degradation - ScienceDirect

Fot. Grzegorz Grzywaczewski

    Aktualności

    Data dodania
    13 grudnia 2024