Aktualności

Koncert inaugurujący rok akademicki 2019/2020

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zaprasza na koncert inaugurujący rok akademicki 2019/2020 w wykonaniu Kwintetu Tanquillo, który odbędzie się 23 października 2019 r. o godz. 18.00 na Auli Wydziału Prawa i Administracji UMCS.

Kwintet Tanguillo

Wykonawcy:

  • Elwira Śliwkiewicz-Cisak - akordeon
  • Dariusz Drzazga - skrzypce
  • Jakub Niedoborek – gitara
  • Piotr Chilimoniuk – fortepian
  • Robert Brzozowski - kontrabas

Kwintet Tanguillo - lubelski zespół instrumentalny założony w 2003 roku. Instrumentarium Kwintetu Tanguillo nawiązuje do Quinteto Tango Nuevo – zespołu założonego przez argentyńskiego mistrza bandoneonu – Astora Piazzollę.

Sztuka wykonawcza zespołu to połączenie doskonałego warsztatu i precyzji realizacji z ekspresją wyrazu artystycznego. Ich gra to ogień, który nie spala, lecz pobudza wyobraźnię. Zapewne różnorodne style (tj. muzyka klasyczna, jazz, poezja śpiewana, flamenco, romanse rosyjskie czy folk) praktykowane przez członków zespołu sprawiają, że wykonywane przez nich tanga mają niepowtarzalny charakter.

Kwintet Tanguillo koncertuje na estradach Polski, Europy i Ameryki Północnej. Stale cieszy się niesłabnącym uznaniem publiczności zawsze oczekującej piękna muzyki w absolutnie mistrzowskim wykonaniu.

Kwintet Tanguillo ma w swym dorobku płytę CD Kwintet Tanguillo, PROQ07/2010, na której zarejestrowano siedem tang Astora Piazzolli oraz płytę “Piazzolla/Szmerek”, na których zarejestrowano dwa tanga Astora Piazzolli. Gościnnie z Kwintetem Tanguillo współpracują: skrzypek Grzegorz Cholewiński, kontrabasiści Michał Kowalczyk i Urszula Czerniak. 

Astor Piazolla (ur. 11.03.1921, zm. 04.07.1992) – kompozytor, wirtuoz bandoneonu, twórca tango nuevo. Naukę gry na bandoneonie rozpoczął w 1930 roku. Początkowo występował z orkiestrą tangową Aníbala Troilo. Uzyskane w roku 1954 stypendium i wyjazd Astora Piazzolliego do Paryża, aby kształcić się u Nadii Boulanger, zaowocowały jego intensywnym rozwojem kompozytorskim.

W swoich utworach wprowadzał elementy jazzu i muzyki klasycznej. Jego kompozycje charakteryzują się atmosferą pewnej melancholii, rytmem tanga, odbiegającą od tradycji harmonią (dysonująca chromatyka) oraz nawiązywaniem do muzyki baroku poprzez stosowanie techniki imitacyjnej czy wykorzystanie formy passacaglii.

Założony przez Astora Piazzollę zespół Quinteto Tango Nuevo, z którym koncertował na czterech kontynentach, przyniósł mu międzynarodową sławę. Jego karierę przerwał udar mózgu. Zmarł w Buenos Aires. W dorobku Astora Piazzolliego odnajdziemy przeszło trzysta tang, muzykę do ok. pięćdziesięciu filmów, przedstawień teatralnych
i baletów.


W programie

Astor Piazolla:

1. Michellangelo 70
2. Otono portena
3. Milonga del Ángel

4. Lasse Pichlajamaa – Czardasz na akordeon i gitarę (Elwira Śliwkiewicz-Cisak, Jakub Niedoborek)

Astor Piazolla:

5. Escualo
6. Oblivion

7. Viottorio Monti – Czardasz na skrzypce i fortepian (Dariusz Drzazga, Piotr Chilimoniuk)

Astor Piazolla:

8. Tanguedia
9. Libertango (z układem tanecznym Zespołu Tańca Towarzyskiego Impetus)              

Współorganizatorzy: Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS oraz ACK UMCS Chatka Żaka

Wstęp wolny

    Aktualności

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    22 października 2019