Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
20 września br. zapraszamy serdecznie na premierę filmu dokumentalnego „Kolekcja” („The Collection”) – o lubelskich starodrukach w reż. Grażyny Stankiewicz, połączoną z premierą albumu „Stare druki lubelskie w Bibliotece Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie” pod red. dr Marty Puszki. Wydarzenie odbędzie się w dużej Sali widowiskowej ACKiM Chatka Żaka o godz. 15.00.
Forma dokumentalna przybliża kolekcję liczącą ok. 60 starych druków wydanych w XVII i XVIII w. w oficynach lubelskich, będących w posiadaniu Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Dokument opowie także o roli oo. Dominikanów i Jezuitów w historii drukarstwa w Lublinie. Po premierze, film zostanie umieszczony na stronie https://www.festiwal.lublin.pl/ i udostępniony szerokiemu gronu odbiorców. Dołączona do filmu transkrypcja w języku angielskim sprawi, że niezwykle ciekawą i inspirującą historię starodruków lubelskich usłyszą również odbiorcy poza granicami Polski.
Oprócz filmu dokumentalnego, w celu jeszcze lepszego upowszechniania, promowania oraz popularyzowania nauki i badań naukowych w społeczeństwie, powstał album „Stare druki lubelskie w Bibliotece Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie” pod red. dr Marty Puszki – kustosza Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W prezentowanym albumie przedstawione zostały lubelskie stare druki (ok. 60 pozycji) znajdujące się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Album został wydany w ilości ok. 200 egzemplarzy nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2021). Większość egzemplarzy zostanie ofiarowana nieodpłatnie wybranym bibliotekom i instytucjom z całego kraju, dodatkowo pozycja zostanie umieszczona w wersji elektronicznej w Bibliotece Cyfrowej UMCS oraz w cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA, pozostałe zaś – wręczone uczestnikom wydarzenia.
Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja uczestnictwa i limit 100 miejsc. Jeden uczestnik może zarezerwować maksymalnie 5 miejsc.