Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Pragniemy poinformować, że 15 listopada br. w Paryżu wręczono po raz pierwszy Międzynarodowe Nagrody UNESCO w zakresie nauk podstawowych. Prof. Yuri Oganessian - doktor honoris causa UMCS oraz prof. Vincenzo Balzani otrzymali złote medale z portretem D. I. Mendelejewa, dyplomy honorowe oraz nagrody pieniężne w wys. 250 tys. dolarów. Uroczystość, której przewodniczyła Shamila Nair-Bedouel – zastępca dyrektora generalnego UNESCO ds. nauk przyrodniczych, odbyła się podczas 41. sesji Konferencji Generalnej UNESCO.
Międzynarodowa Nagroda UNESCO im. Mendelejewa została przyznana prof. Oganessianowi „w uznaniu jego przełomowych odkryć poszerzających układ okresowy pierwiastków oraz za promowanie nauk podstawowych i ich rozwój w skali światowej.”
Prof. Yuri Oganessian w swoim przemówieniu podkreślał: „Ma miejsce coś większego niż tylko przyznanie nagrody. (…) Wielka misja UNESCO, która ukazuje rozwój duchowy naszego społeczeństwa, jest teraz uzupełniona o jeszcze jeden bardzo ważny element: przywiązujemy teraz dużą wagę do nauk podstawowych. To doskonały znak! ONZ ogłosiła rok 2019 Rokiem Układu Okresowego, który powszechnie obchodzono na całym świecie. Teraz UNESCO robi kolejny krok, a ludzie zasłużeni w naukach podstawowych będą regularnie pojawiać się na tej scenie”.
Przypominamy, że prof. Oganessian to 86. doktor honoris causa naszej uczelni. Ten znany w środowisku międzynarodowym fizyk zajmuje się syntezą i badaniem właściwości jąder atomowych. Jest liderem badań nad jądrami superciężkimi oraz członkiem Rosyjskiej Akademii Nauk, stoi także na czele Laboratorium Reakcji Jądrowych im. Flerowa w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej. Pod jego kierownictwem dokonano m.in. syntezy jąder pięciu najcięższych pierwiastków o liczbie atomowej powyżej 114: flerowa, moskowa, liwermoru, tenesu i oganesonu. Ten ostatni, najcięższy znany obecnie pierwiastek o liczbie atomowej 118, nazwano na cześć prof. Oganessiana.
Międzynarodowa Nagroda UNESCO im. Mendelejewa w zakresie nauk podstawowych ma na celu podniesienie świadomości znaczenia tych dyscyplin. Powstała w celu wspierania postępu naukowego, popularyzacji nauki i współpracy międzynarodowej. Nagroda przyznawana będzie corocznie dwóm naukowcom w uznaniu ich przełomowych odkryć i konsekwentnej promocji nauk podstawowych, które doprowadziły do transformacji społeczno-gospodarczej w skali globalnej lub regionalnej.
źródło - Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej, dzięki uprzejmości prof. Mieczysława Budzyńskiego