Rewolucyjny wynalazek naukowców z UMCS

Waxo - taką nazwę nosi innowacyjne, jak dotąd jedyne na świecie urządzenie do badania wosku pszczelego. To wynalazek opracowany przez naukowców z UMCS, który może zrewolucjonizować środowisko pszczelarskie. Pozwoli na polepszenie kondycji pszczelich rodzin oraz zmniejszenie strat w produkcji miodu. Dzięki niemu można szybko, a jednocześnie w stosunkowo tani sposób ustalić jakość badanego wosku pszczelego pod kątem obecności sztucznych domieszek i ocenić jego przydatność, zwłaszcza w gospodarce pasiecznej. Właściwości naturalnego wosku są nie do podrobienia, zaś fałszowanie tego produktu może doprowadzić do wymierania rodzin pszczelich. Stworzone przez naukowców z UMCS urządzenie pomoże rozwiązać ten problem.

Urządzenie powstało dzięki współpracy dwóch wydziałów: Biologii i Biotechnologii oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki. Autorami wynalazku są: prof. dr. hab. Mariusz Gagoś z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, dr Marek Pietrow i dr Jan Wawryszczuk z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Warto dodać, że nazwa urządzenia w języku sudańskim oznacza: „coś”. 

Zasada działania analizatora została opisana w trzech międzynarodowych zgłoszeniach patentowych. Więcej szczegółów poznacie, oglądając relację TV UMCS!

    Polecamy

    Data dodania
    15 maja 2020